23 Mart 2015 12:42

Son Mektup filmi Çanakkale zaferinin 100. yıldönümünde vizyona girdi

Son Mektup filmi Çanakkale Zaferi'nin 100. yıldönümünde vizyona girdi. Son Mektup filmi Çanakkale Zaferi sıralarında yazılan bir mektubun duygusal hikayesini anlatıyor. Senaryosunun 2 yıl kadar sürdüğü Son Mektup filminin Türk sinema tarihinin en yüksek bütçeli yapımı olduğu belirtiliyor.

18 mart Çanakkale Zaferinin 100. yıldönümünde vizyona giren Son Mektup, Çanakkale zaferi sırasında filizlenen bir aşkın ve tam 40 yıl sonra adresine ulaşan satırların hikâyesini işliyor. Yönetmenliğini Özhan Eren'in yaptığı, Tansel Öngel, Nesrin Cavadzade, Hüseyin Avni Danyal,Bülent Şakrak'ın oyuncu kadrosunda bulunduğu Çanakkale Deniz Zaferi'nin 100. yılında gösterime giren Son Mektup'un çok çalışılmış, çok emek verilmiş senaryosunun 2 yıl kadar sürdüğü belirtildi. Son Mektup film konusu ise şöyle: Tayyareci Yüzbaşı Salih Ekrem I. Dünya Savaşı sırasında gönüllü olarak Çanakkale cephesine gider. savaşın çetin koşulları altında askerlerin hayatta kalması için mücadele veren Nihal Hemşire ile burada tanışır. Salih Ekrem ve Nihal zorlu şartlar altında, bir de Fuat adından kimsesiz bir çocuğu sahiplenirler. İngilizler tarafından gelen bir hava baskınında Salih Yüzbaşı sayesinde kurtulan “Küçük Gazi Fuat”, yüzbaşı ve hemşirenin arasındaki ölümsüz sevdanın da şahidi olacaktır...Çanakkale Deniz Zaferi hakkındaki Son Mektup, harp günlerinde yazılan ve uzun yıllar sonra adresine kavuşan bir mektubun çok duygusal hikayesini anlatıyor. Önceki filmi "120" ile yurtiçi ve dışında büyük övgüler alan ve milyon barajını aşan Özhan Eren, senaryosunu yazdığı ve yapım-yönetimini üstlendiği Son Mektup'ta savaşı ve savaşın perde arkasını çok duygusal bir dille anlatıyor. Son Mektup'ta Tayyareci Salih Ekrem Yüzbaşı'yı canlandıran Tansel Öngel ile Nihal Hemşire rolündeki Nesrin Cavadzade başrolleri üstleniyor.


Filmin senaryosunu yazan ve yönetmenliğini yapan Özhan Eren, şunları söyledi:
“2 yıl kadar senaryosu sürdü. Ondan sonra, sonraki 3 yıl kadar yapım tasarım. Uçaklar, gemiler onların bilgisayar efekti çalışılması sürdü. Son iki senedir ise çekimler. Türk sinemasında belki ilk defa iki seneye yakın süreyle görsel efekt sahneleri yapıldı. İnanın 13 aylık çekimimiz dahil. Ekip olarak bütün arkadaşlarımla çok gayret gösterdik. Bir tek şey hedefledik. 101’inci yılında Türk sinemasına, üzerinde çok çalışılmış çok emek verilmiş yeni bir film kazandırmak. İnşallah bunu başarmışızdır. Zannediyoruz ki çok Çanakkale filmi yapıldı. Hayır böyle büyük bir zafer için 3-5 tane film, denizde damla mertebesindedir. Keşke çok daha filmler yapabilsek. Her sene daha fazla gayret göstererek daha fazla emek harcayarak, daha iyi filmler yapacağız. Hiç endişeniz olmasın. Bizim filmimizin diğer Çanakkale filmlerinden farkı, konu itibariyle 18 Mart Deniz Zaferi'yle sonuçlanan tarihsel kesitin ele alındığı hikayesidir. Tek farkımız odur. Bizden sonra yapacak olanlar, çok daha iyisini yapacaklardır"


Nihal Hemşireyi oynayan filmin başrol oyuncularından Nesrin Cavadzade de şöyle konuştu: "24 yaşında gencecik bir hemşire. Tüm ailesini Balkan Savaşı’nda yitirmiş ama yine gönüllü olarak Çanakkale Savaşına katılmayı seçen kadın. Çok fedakar, çok cesur. Savaşın ilk zamanlarından birinde, tüm ailesini yitirmiş Fuat adında küçük bir çocukla yolu kesişiyor. Onu himayesi altına alıyor. Ona annelik yapmayı seçiyor. Bir nokta da Tansel Bey'in oynadığı Salih Yüzbaşı, Nihal hemşireye hem destek oluyor. Hem de çok satır arası yaşanan bir aşk doğuyor"


Filmde, Tayyareci Salih Ekrem Yüzbaşı rolünde oynayan Tansel Öngel de, “O tarihte hava kuvvetlerimiz yok. Çok iyi eğitimli bir subayı oynuyorum. Çok zor şartlarda savaşılıyor. Her biri ayrı kahraman, her biri ayrı bir deli. Çünkü kahraman olabilmek için bence deli olmak lazım. İşte o kahraman delilerden biri, Nihal hemşireyle yolları kesişiyor. Koskoca bir savaşın içinde insana duygularını, kendilerini hatırlatan sıcacık bir aşkı yaşıyorlar" dedi.


Filmi izleyemeye gelen türkücü Zara, “Çanakkale Zaferi’nin 100’üncü yılında böyle bir film yapılması çok umut ve mutluluk verici oldu. Bize büyüklerim der ki, 'Tarihini bilmeyenlerin coğrafyasını başkaları çizer'. Tarihimiz çok önemli. Şanlı geçmişimiz, şanlı ecdadımız. Ne mutlu onları yad eden böyle güzel insanların varlığına" dedi. Filmde yeğeninin oynağını belirten Belkıs Akkale ise, “Son zamanların en büyük bütçeli Çanakkale filmi. Çanakkale Zaferi’nde bu toprak için can veren tüm şehitlerimizi ve Atatürk’ü yad ediyorum" dedi.


18 Mart Çanakkale Savaşı

Çanakkale Savaşı, I. Dünya Savaşı sırasında 1915–1916 yılları arasında Gelibolu Yarımadası'nda Osmanlı İmparatorluğu ile İtilaf Devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleridir.[9] İtilaf Devletleri; Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti İstanbul'u alarak İstanbul ve Çanakkale boğazlarının kontrolünü ele geçirmek, Rusya'yla güvenli bir erzak tedarik ve askeri ikmal yolu açmak, başkent İstanbul′u zaptetmek suretiyle Almanya′nın müttefiklerinden birini savaş dışı bırakarak İttifak Devletlerini zayıflatmak amaçları ile ilk hedef olarak Çanakkale Boğazı'nı seçmişlerdir. Ancak saldırıları başarısız olmuş ve geri çekilmek zorunda kalmışlardır. Kara ve deniz savaşı sonucunda iki taraf da çok ağır kayıplar vermiştir.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir