13 Mayıs 2003 23:41

Sony DVD İzleyenleri Üzecek

Bilindiği üzere DVD piyasaya ilk çıktığında, tüm dünya 6 bölgeye ayrılmış ve her DVD oynatıcı ve DVD ait oldukları dağıtım bölgelerine göre kodlanmıştı. Bunda güdülen amaç, stüdyoların filmlerin nerelerde ve ne zaman izlendiklerini kontrol edip, yatırımlarını ona göre yapmalarını sağlamaktı. Bir başka hedef ise, dağıtım firmalarının eşgüdümlü çalışmalarını gözetmek ve filmler sinemada oynamadan DVD formatında satışını engellemekti. Ancak, bu uygulama multi-zone DVD oynatıcılarla işlevini yitirmişti. Böylelikle alan kodları önemini yitirmiş, bu tip DVD oynatıcısı sahipleri istedikleri alan koduna sahip DVD'yi izleyebilme şansına erişmişti. Sony bu mutlu gidişata dur diyor. Regional Coding Enhancement adı verilen bir yazılımın, bundan böyle DVD'lere yerleştirileceği haberi basına sızdı. Bu yazılımı içeren DVD'lerin multi-zone DVD oynatıcılarda izlenemeyeceği belirtiliyor.Warner Home Video, kendilerinin bu tip bir uygulamayla ilişkileri bulunmadığını açıklarken, Columbia TriStar Home Video söz konusu yazılımı kullanmaya başladıklarını ifade etti. Gelişmeler üzerine DVD kullanıcılarına hitap eden dergiler, karşılaşılabilecek olası sorun ve bunlara yönelik çözümleri içeren bilgiler vermeye başladı. Bakalım, görelim neler olacak.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir