13 Mayıs 2003 23:41

Spielberg: 11 Eylül'ün Filmi Yapılmasın!

Üzerinden 1 yıl geçmesine rağmen 11 Eylül'ün gölgesinin, sinema dünyası üzerinden çekilmediğini size çeşitli kereler duyurmuştuk. Efsanevi yönetmen Steven Spielberg'ün yeni açıklamaları, ne kadar haklı olduğumuzu bir kez daha gösteriyor.Oscar ödüllü yönetmen, tüm sinemacılara bir çağrıda bulunup 11 Eylül'deki terörist saldırılarla ilgili bir filmin, hiç bir zaman çekilmemesinin garanti altına alınmasını istedi.Spielberg'e göre, Washington DC ve New York'taki uçak saldırılarının ve Pennsylvania'daki (esrarengiz bir şekilde) düşen uçağın yarattığı korkular, kesinlikle beyazperdedeki bir dramatizasyonun malzemesi olmamalı:"11 Eylül hakkında bir film, hiç bir zaman yapılmamalı. 11 Eylül, yirmi birinci yüzyılın alçaklık anıdır ve bir daha tekrar etmemesi için biz hepimiz elimizden geleni yapmalıyız."Görüldüğü gibi 11 Eylül, sadece sıradan hayatları değil, sanat ve eğlence dünyasını da özgür düşünceden uzaklaştırmaya devam ediyor.
Yorumlar
  • valla bence spielberg'in söylediklerinde doğruluk payı var. sözlerinin hepsine katılmadığımı hemen belirtmek isterim, ancak olayı size şöyle özetlemek istiyorum: Geçen gece anneme 17 Ağustos'u konu alan bir filmi izlediğinde neler hissedeceğini sordum, beti benzi attı. Şu anda (ya da daha sonra) Amerikan halkının "dramatize" edilmiş bir 11 Eylül filmini kaldırabileceğini sanmıyorum ki Spielberg de sanıyorum bunu dile getirmek istemiş. Amerika'ya bir çok konuda kızılabilir, bunu anlıyorum, ancak olayın gerçekten de çok büyük bir insani boyutu var. Kolay değil; 110 katlı bir bina tepenize çöküyor, bütün kent duman altı oluyor falan. Hem biliyorsunuz, saldırıları konu alan bir film zaten yapıldı, bence format o filmdeki gibi olmalı.(Ayrıca 11 Eylül'ün Yahudi soykırımıyla ne gibi bir bağı olduğunu anlaybilmiş değilim.)

  • aynen

  • Gerçekten harika! Söyleyen de Spielberg, sanki ben çektim Shindler's List'i, Savin Pr. Ryan'ı. Heralde böyle konuşup filmin sadece kendisine kalmasını hesaplıyordur...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir