13 Mayıs 2003 23:41

Spielberg Sunar: Tenten'in Maceraları!

Uzun zamandır kafaları kurcalayan, olası bir Tenten filminin ayrıntıları sonunda netlik kazanıyor. Gerçek aktörlerle çekileceği kesinleşen uzun metrajın yapımcıları Kathleen Kennedy ve Steven Spielberg. Merakla beklenen film, Universal Pictures ve DreamWorks'ün ortak projesi.Tenten'in dünya haklarını elinde bulunduran Moulinsart'dan Nick Rodwell her iki firmayla birden görüşmeleri sürdürüyor. Daha önce internet basınında çıkan dedikodularda, olası bir Tenten projesi Amélie'nin yönetmeni Jean-Pierre Jeunet'yle özdeşleştirilmiş, hatta filmin bir animasyon olacağı yönünde erken doğum haberler yer almıştı. Jeunet'nin projede yer alıp almayacağı hala soru işareti olsa da, çoğu hayranın tercih edeceği isim olduğu su götürmez.Tenten'in emanet edileceği Kennedy ve Spielberg, daha önce aralarında Yapay Zeka'nın da olduğu 30'dan fazla filmde birlikte çalışmışlardı.Dünyanın belki de en çok sevilen çizgi roman karakteri olan Tenten 1929'da Hergé olarak bilinen Belçikalı sanatçı Georges Remi tarafından Le Petit Vingtième mecmuası için yaratıldı. Kısa sürede gönüllerde taht kuran genç gazeteci Tenten ile arkadaşları Kaptan Hadok, Profesör Turnesol ve diğer unutulmaz tiplemelerin serüvenleri bugüne dek 50'den fazla lisana çevrildi.Tenten'in maceraları II. Dünya Savaşı'nın hemen ardından bir çok kere beyazperdeye aktarıldı. Bu uyarlamalarda Hergé'nin direkt katkısı olmasa da, hepsi de olabildiğince çizgi romana sadık kalmaya çalıştı. Bunlar arasında en çok akılda kalanı hiç şüphesiz Tenten ve Kaptan Hadok'un İstanbul'u ziyaret ettikleri 1961 tarihli Le Mystère de la Toison d'or (Altın Postun Esrarı) oldu. Bir diğer başarılı beyazperde serüveninin de, 1964'deki Tintin et les Oranges Bleues (Mavi Portakallar) olduğunu hatırlatalım. Her iki serüven, daha sonra foto-albüm olarak, Tenten koleksiyonundaki yerini alarak bir nevi onaylanmış oldu.
Yorumlar
  • var ya jeunet çekerse nasıl güzel olur o film... tarihe yazılır anasını satıyım

  • Tenten filmi isteriz. Ama Spielberg'le degil. Zaten mumkunse uzun metraj kaymak gibi cizgi film isteriz ya da neden final fantasy turune kayilmasin. Saygilar.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir