29 Ocak 2013 01:00

Sundance'in en iyileri belli oldu

Sundance Film Festivali'nde Drama Dalında Büyük Jüri Ödülü Ryan Coogler’ın 'Fruitvale'i, Belgesel Dalında Büyük Jüri Ödülü’nün sahibi ise Steve Hoover’ın 'Blood Brother'ı oldu.

Amerikan bağımsız sinemasının en önemli kalesi Sundance Film Festivali’nde ödüller açıklandı. Jüri seçimleri ve izleyici seçimleri olarak iki ana kategoride yarışan 32 ülkeden 119 film arasında, Ryan Coogler’ın 'Fruitvale'i Drama Dalında Büyük Jüri Ödülü alırken, Steve Hoover’ın 'Blood Brother'ı Belgesel Dalında Büyük Jüri Ödülü’nün sahibi oldu. Bu iki yapıt da, hem jüri hem de izleyiciler tarafından ödüle layık görüldü.

Ryan Coogler tarafından yazılan ve yönetilen 'Fruitvale' gerçek bir hikâyeden yola çıkıyor. Oscar Grant isimli 22 yaşındaki siyahi gencin ABD’nin Oakland şehrinde polis kurşunuyla ölmesini konu alan filmde başrolü Michael B. Jordan oynadı.


2009 yılında gerçekleşen olayda, silahını ateşleyen polis memuru kasıtsız adam öldürmekten iki yıl hapis yatmış, Grant'in ölümünün ardından birçok gösteri düzenlenmişti. Ayrıca, Grant'in vurulma anı çevredeki kişilerce cep telefonu kameralarına kaydedilmiş, bu görüntüler internette milyonlarca kez izlenmişti.

'Fruitvale' Drama Dalında Büyük Jüri Ödülü'nün yanı sıra izleyici tarafından da En İyi ABD Draması seçildi.

Belgesel Dalında Büyük Jüri Ödülü alan 'Blood Brother' ise Rocky Braat isimli bir gönüllünün HIV taşıyan Hint çocuklar için yaptığı çalışmaları anlatıyor. Film, izleyici tarafından da en iyi ABD yapımı belgesel seçildi.

Festivalde ödül alan diğer filmler ise şöyle:
ABD - Drama Dalında Özel Jüri Ödülü: The Spectacular Now (oyunculuk) and Upstream Color (ses tasarımı)
ABD - Belgesel Dalında Özel Jüri Ödülü: Inequality for All ve American Promise
Yabancı Belgesel Dalında Büyük Jüri Ödülü: A River Changes Course (Kalyanee Mam-Kamboçya)
Yabancı Drama Dalında Büyük Jüri Ödülü: Jiseul (Muel O - Güney Kore)
Yabancı Drama Dalında Jüri Özel Ödülü: Circles (Srdan Golubovic - Sırbistan)
Yabancı Belgesel Dalında Jüri Özel Ödülü: Pussy Riot: a Punk Prayer.
ntvmsnbc

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir