14 Mayıs 2011 00:00

Süpürge 'Zefir'e kondu

Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festvali'nde 9 yıldan bu yana verilen FIPRESCI Ödülü'nü ilk kez bir Türk filmi aldı.

Başkent’te bir hafta boyunca sinema rüzgârı estiren 14. Uluslararası Uçan Süpürge Kadın Filmleri Festvali, Genç Cadı ve FIPRESCI ödüllerinin sahibini bulduğu kapanış töreniyle sona erdi.

Kızılırmak Sineması’nda düzenlenen gecenin sunuculuğunu yapan tiyatro oyuncusu Hülya Gülşen Irmak festivalde 30 ülkeden 70’e yakın yönetmenin filminin Ankara’ya taşındığını anlattı.

Festival yöneticisi Halime Güner de, “muhalif olmak iktidar olandan daha fazla çalışmayı gerektiriyorsa bu hayatta muhalif olarak ancak seyircinin katkısıyla daha çok çalışabileceklerine’’ dikkat çekti.

'GENÇ CADI' ESME MADRA
Festivalde genç kadın oyuncuları cesaretlendirmek için bu yıl 3. kez verilen Genç Cadı ödülünü “Çoğunluk” filmindeki performansı ile Esme Madra aldı. Madra İstanbul’da olduğu için törene katılamadı. Uluslararası Film Eleştirmenleri Birliği tarafından festivalde 9 yıldan bu yana verilen FIPRESCI Ödülü’nü ilk kez bir Türk filmi aldı.

Jüri, “Her Biri Ayrı Renk” bölümünde yer alan 13 film içinde ödülü Belma Baş’ın “Zefir” filmine verdi. Geceye ailesi ile birlikte katılan “Zefir”in yönetmeni Belma Baş, bir kadın filmleri festivalinde ödül almaktan dolayı çok mutlu olduğunu belirtti. Baş, “Bu ödülü vahşi sokaklarda ve vahşi doğada insana rağmen hayatta kalmayı başaran çocuklara ve sokak hayvanlarına adıyorum” diye konuştu.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir