14 Nisan 2005 16:13

Süpürgedeki Kraliçe

Greta Gabro Ankara'da!

Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nin sekizinci kez izleyicileriyle buluşmaya hazırlandığını ve FIPRESCI Ödüllerinin bu yıl festival kapsamında sahiplerini bulacaklarını duyurmuştuk. Cadıların bu yıl seyircilerine büyük bir sürprizi daha var, Greta Garbo.Sinema tarihine sessiz kraliçe olarak yerleşip kadın haklarının bir numaralı savunucusu olarak henüz 36 yaşındayken Hollywood'u terk eden ve ardında ölümsüz eserler bırakan Garbo, festivalde üç filmiyle boy gösterecek. Garbo'nun Anna Karenina, Grand Hotel ve Gülmeyen Kadın-Ninotchka adlı filmlerinin en büyük özelliği, hepsinin 35 mm kopyalarıyla beyazperdede sergilenecek olması.1905 yılında İsviçre'de doğan ve daha 15 yaşındayken Herr och fre Stockholm'le beyazperdeye ayak basan Greta Gabro, 21 yıllık sinema yaşamına tam 32 film sığdırdı. Sessiz filmler döneminde Hollywood'a gelen ve 1930'da ilk sesli filmi Anne Christie ile sinema tarihine adını altın harflerle kazıyacağını ispat eden Garbo, 20'lerin özgürlük hareketlerinin de sembolü haline geldi.Henüz 26 yaşındayken rol aldığı Grand Hotel'le The Face ünvanını kazanan güzel yıldız oyunculuğunu 1935'te Tolstoy uyarlaması Anna Karenina ile ölümsüzleştirdi. Beyazperdedeki başarısının yanı sıra kadın özgürlüğünün ikonu olmayı da başaran Garbo herkese, bir kadının başarılı, güzel, seksi ve aynı zamanda zeki olabileceğini de ispatladı. Greta Garbo'nun güzelliğini anımsamak isteyenler Grand Hotel'deki görüntüsünden başlayarak aşağıdaki resimleri tıklayarak inceleyebilirler. Sanem TürkYorumlar
  • Hollywood tarihinin hem en güzel hem en akıllı kadınları, parmakla saysan 5-6'yı geçmez. Greta Garbo, Rita Hayward, Marilyn Monroe, Audry Hepburn .. Bu kadınlar bulundukları zamanın ötesinde yaşayan ve kendi zamanlarındaki kadınlara örnek teşkil etmiş kişiler. Onları izlemek bir zevk, bir gereklilik. Canımız vatanımızda sinema tarihine damgasını vurmuş kadınlarımız da ne yazık ki az. Fatma Girik, Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit, Adile Naşit, Ayşen Gruda..(Dip not: Greta Garbo'yu aşağıdaki karelerden birinde Zuhal Olcay ile benzettim :)

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir