15 Ekim 2012 00:00

''Tanıtım filmi mi sandınız?''

Büyük bölümü İstanbul'da çekilen ve Türkiye’yi geri kalmış gösterdiği yönünde eleştiriler alan ''Takip: İstanbul'' hakkındaki tartışma sürüyor.

İzleyici, filmde görülen şehrin İstanbul olmadığını söylerken, filmin Türkiye'deki yapımcısı Diloy Gülün ''Luc Besson'a parasıyla İstanbul tanıtım filmi mi yaptırıyoruz'' diyor.

TAKİP: İstanbul (Taken2), Türkiye'de gösterime girdiği 5 Ekim'den bu yana eleştirilere maruz kalıyor. İzleyicinin itirazlarını şöyle sıralamak mümkün: İstanbul'u geri kalmış gösteriyor. Türkiye'yi Arnavutluk ile sınır komşusu yapmışlar. Polis araçları ve taksiler 1970'lerden kalma. Ekrana yansıyan tüm kadınlar çarşaflı.

Ünlü Fransız sinemacı Luc Besson'un yapımcılığını üstlendiği, Oliver Megaton'un yönettiği filme gelen bu eleştiriler karşısında, Karma Film yapımcısı Diloy Gülün ise ''Art niyeti bence tüm yabancı film insanlarının görünce aşık olduğu, İstanbul'un kendine özgü o şahane mekanlarını, Eminönü'nü, Balat'ı, Süleymaniye'yi hakir görüp, o hiç gidip görmeden karaladıkları güzelim İran'a benzetip, güzelliği sadece Nişantaşı-Bebek hattında tasavvur eden kişilerde aramak lazım. Arnavut mafyası, Bryan Mills'i ve karısını kaçırıyor. Bizim bazı seyircilerimiz de sırf İstanbul'un tanıtımı olsun diye Arnavutköy'e kaçırsın istiyor ya da Kanyon'a'' diyor.


Filmin fragmanı için tıklayın


30 araç parçalandı

Peki ya çekimlerde kullanılan, bundan 40 yıl öncesine ait otomobiller? Gülün bu eleştiriyi de bütçe ve görsel yönetim tercihleriyle açıklıyor:

''Sponsorlar sebebiyle markası bilinmeyen, hali hazırda üretilmeyen ve parçalayacağımız için ekonomik araçlar olması gerekiyordu. Ayrıca yönetmen ve yapım tasarımcısı, bu araçların görsel olarak atmosfere daha uygun olduğuna karar verdi.''


Hürriyet

Yorumlar
  • İkinci midnayt ekispires vakası heralde ben yine izlemem ama ciddi ciddi bu filmlerin etkisi büyük , sinema haberi olmaktan yana büyük gündem yapması ve engellenmesi şart. Daha nice vakalar gelecek bekleyin..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir