20 Eylül 2010 00:00

Tanrıların Tahtı'nda film günleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği ile bu yıl 3'üncüsü düzenlenen ‘Adıyaman- Nemrut Uluslararası Film Günleri’, yerden 2 bin 206 metre yükseklikteki ‘Tanrıların Tahtı’ olarak bilinen Nemrut Dağı’nın zirvesinde ‘Nemrut Dağı Belgeseli’ gösterimi ile başladı.

NEMRUT DAĞI'NDA BÖYLE FİLM İZLEDİLER - FOTO GALERİBakanlık desteği ile Adıyaman Üniversitesi, İl Jandarma Komutanlığı ve İl Emniyet Müdürlüğü'nün ortak projesi olan ‘Adıyaman -Nemrut Uluslararası Film Günleri’ Nemrut Dağı’nda verilen kokteyl eşliğinde belgesel gösterimi ile start aldı. Bu yıl ABD Adana Başkonsolosluğu, Ankara İtalyan Kültür Ataşeliği ve Macaristan Büyükelçiliğinin de destek verdiği ve 29 Eylül’e kadar devam edecek olan film günleri, dünyanın 8'inci harikası olarak bilinen devasa kral ve tanrı heykellerinin bulunduğu 2 bin 206 metre yükseklikte çok sayıda yabancı turistin de katılımı ile gerçekleştirildi.

Nemrut Dağı’nda belgesel gösterimi öncesi verilen kokteyle Adıyaman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Gündüz, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Osman Parlak, İl Jandarma Komutanı Albay Ali Osman Salık, AK Parti Adıyaman Milletvekili Şevket Gürsoy, Macaristan Ankara Kültür Ataşesi Viktor Matis, Ankara Sinema ve Kültür Derneği Başkanı Bülent Gündüz, akademisyenler ve çok sayıda davetli katıldı. Adıyaman Üniversitesi'nin kuruluşuyla birlikte Nemrut Film Günleri etkinliğinin başladığını belirten Rektör Prof. Dr. Mustafa Gündüz, sinema kültürünü yaygınlaştırmak ve sinemayı hem gezici düzende hem de salonlarda izleyiciyle buluşturma çabası içerisinde olduklarını söyledi. Rektör Gündüz şöyle dedi:

“Adıyaman üniversitesi şehir merkezi, bütün kasabalara ve ilçelere yazlık düzende uluslararası film festivalini gerçekleştirmek düşüncesini ifade ettiğinde Başbakanlık ve Devlet Planlama Teşkilatı Sosyal Destek Projesi tarafından desteklenen bir gezici sinama TIR'ı edindik. Bu sinema TIR'ı aracılığıyla da her yere uluslararası boyutta çeşitli filmleri götürüp doğrudan açık alanlarda halkımızla buluşturuyoruz.”

Macaristan Kültür Ataşesi Viktor Matis da, Adıyaman’ın üçüncü film festivaline Macaristan Büyükelçiliği olarak iki filme katıldıklarını belirtti.

TURİSTLERE SÜRPRİZ OLDU

Güneşin batışını izlemek için çıktıkları tanrıların tahtında ‘Nemrut Dağı Belgeseli’ni de izleyen yerli ve yabancı turistler duygularını şöyle dile getirdi:

“Burada bulunuşumuz tamamen tesadüf oldu. Etkinliği böyle kalabalık bir insan topluluğuyla paylaşmak bizim açımızdan şürpriz oldu. Burada çok güzel bir ortam ve çok güzel düşünülmüş bir organizasyon var. Her şey çok güzel hazırlanmış. Özellikle Adıyaman’la bütünleşen Nemrut Dağı'nda uluslararası film günlerinin yapılması insanı daha mutlu ediyor.”

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir