1 Ekim 2012 00:00

Taş Mektep - Ya İstiklal Ya Ölüm

Şehit olan 63 öğrencinin filmi çekiliyor.

Kurtuluş Savaşı sırasında okullarını bırakarak Kurtuluş Savaşı'nda cepheye giderek şehit olan 63 öğrencinin hikayelerini konu edinen 'Taş Mektep – Ya istiklal Ya Ölüm'ün çekimlerine Beykoz'da kurulan sette başladı Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile 8.Cumhurbaşkanı merhum Turgut Özal'ın da öğrenim gördüğü Kayseri Taş Mektep'in şehit olan öğrencilerinin hikayelerini konu edinen 'Taş Mektep - Ya İstiklal Ya Ölüm' adlı sinema filminin çekimlerine başlandı. 1920-1921 öğretim yılında Kurtuluş Savaşı'na katılmak için Kayseri Lisesi'nin son sınıfından ayrılıp cepheye giderek şehit olan 63 öğrencinin hikâyesini Yılmaz Karakoyunlu senaryolaştırdı. Altan Dönmez'in yönettiği 'Taş Mektep - Ya İstiklal Ya Ölüm'de başrolleri Orhan Kılıç, Ayça Varlıer, Feride Çetin, Bora Akkaş, Barış Hayta, Hazım Körmükçü, Elit İşcan ve Züleyha Ortak paylaşıyor.

TAŞ MEKTEP'İN AYNISI YAPILDI
Elin Ecealp ile Galip Güner'in yapımcısı olduğu 'Taş Mektep - Ya İstiklal Ya Ölüm'ün yaklaşık iki yıl süren hazırlıklar tamamlanarak çekimler geçildi. İstanbul Beykoz Platoları'nda kurulan sette ilk Taş Mektep bire bir ölçülerinde inşa edildi. Filmin sanat yönetmenliğini 5 Altın Portakal ödüllü Mustafa Ziya Ülkenciler üstlendi. Savaş sahnelerinde kullanılacak olan Türk ve Yunan askerlerinin üniformaları ve postalları orjinallerine uygun olarak hazırlandı. 'Taş Mektep - Ya İstiklal Ya Ölüm'ün müzikleri Prag Senfoni Orkestarası tarafından hazırlanıyor.

63 ÖĞRENCİNİN KAHRAMANLIĞ NUTUK'TA YER ALMIŞTI
Nutuk'ta da yer alan Taş Mektep'in 63 şehit öğrencisinin hikayesini beyazperdeye yansıtacak olan 'Taş Mektep Ya İstiklal Ya Ölüm', 6 haftalık çekim sürecinin ardından izleyiciyle Medya Vizyon'un dağıtımıyla 15 Şubat 2013'de buluşacak.

'ETKİLENDİĞİMİZ KAHRAMANLIKLARI FİLM YAPIYORUZ'
'Taş Mektep - Ya İstiklal Ya Ölüm'ün ortak yapımcısı Elin Ecealp, "Bu film için uzun süren bir hazırlık dönemi geçirdik. Bütün ön çalışmaları tamamladıktan sonra çekimlere başkadık. Okullarını bırakarak cepheye giden, 63 öğrencinin vatanları için gözlerini kırpmadan genç yaşta şehit olmalarının hikayelerinden oldukça etkilendiğimiz için bu projeyi hayata geçirmek istedik. 63 şehit öğrencinin yaşadıklarını sinema izleyicisine en iyi şekilde yansıtmak için oldukça titiz bir ön çalışma dönemi geçirdik. Bu olağanüstü kahramanlık hikayelerini izleyiciye en iyi şekilde yansıtacağız" dedi.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir