5 Temmuz 2004 00:19

Terminal'in Gerçeği

Steven Spielberg'ün ilham perisi

Yakında ülkemizde gösterime girecek Spielberg filmi Terminal'de anlatılan hikaye tamamen gerçek ve yönetmenin ilham perisi hala Paris'te Charles de Gaulle Havaalanı'nda bekleyen, Mehran Karimi Nasseri adlı İranlı bir göçmen.Terminal'de Tom Hanks'in canlandırdığı Viktor Navorski adlı Rus, New York'ta JFK Havaalanına gelir ve yolculuğu esnasında vatandaşı olduğu ülkede askeri darbe olduğu, yeni hükümeti de Amerika tanımadığı vizesi geçersiz olur ve havaalanında yaşamını devam ettirmek zorunda kalır. Fransa'da yaşanan gerçek hikayede ise 1988'de İranlı Nasseri Fransa üzerinden İngiltere'ye geçmek ister fakat göçmen olduğunu kanıtlayan tüm evrakları kaybeder ve havaalanında kalır. Kim olduğunu ispat edemeyen göçmenin söyledikleri de birbirini tutmuyor, İranlı olduğunu inkar ediyor hatta Farsça konuşmayı bile reddediyor. Yapılan resmi soruşurmada 1970 yılında ülkesinden sınırdışı edildiği anlaşılmış ancak kimliği bile olmadığı, kendisini tanıyan ya da sahiplenen hiç kimse bulunmadığı için Fransız yetkililer de ne yapacaklarını şaşırmışlar. Son olarak Fransa, Nasseri'ye ülkede serbest dolaşım hakkı tanımış fakat havaalanından çıkarsa tutuklanacağından korkan göçmen bu hakkı da reddetmiş.Nasseri hala havaalanında bekliyor. Tıpkı filmde olduğu gibi insanların yardımlarıyla yaşamaya devam ediyor. Spielberg bu garip İranlıyı farkeden ilk isim değil. 2000 yılında İranlı belgeselci Alexis Kouros bu hikayeyi anlatan Waiting for Godot at de Gaulle (De Gaulle'de Godot'yu Beklerken) adlı bir belgesel yapmış. Nasseri hala bekleyedursun anlatılanların gerçek ve hala devam ediyor olması filmi daha ilgi çekici kılıyor. Belki de tüm bu olanların en trajikomik yanı, Dreamworks'ün doğal olarak hikayenin hakları için İranlıya ödediği telif ücretinin, Nasseri kimliksiz, dolayısıyla da banka hesapsız olduğu için eline geçemiyor olması.
Yorumlar
 • arkdaşlar adam parayı bulmuşta hesap numarası olmadıgı için parayı kullanamıyor

 • Tamamen Spilberg yönettiği ve Tom Hanks oynadığı için gittim, nitekim Tom Hanks'in usta oyunculuğu dışında filmin hiçbir özelliği yok. Okuduğum kadarıyla gerçek hikaye ile de uzak yakın alakası yokmuş ama o İranlı adam epey zor durumda. Düşünsenize 1988'den beri bir havaalanında yaşadığınızı. Demek bürokrasideki insanlık dışı uygulamalar sadece Türkiye'de yokmuş.

 • yapılan bunca şeyden adamın haberi yokmuymuş adam voleyi vurdu daha terminalde bekliyor yazık ya

 • Hadi ya adam hala terminalde mi bekliyor?Bu arada bizde merakla filmi bekliyoruz su aylarda girmesi cok iyi olur.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

  Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

 • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

  İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

 • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

 • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

  Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir