11 Mart 2010 12:45

Times,Sight & Sound ve Telegraph da "Uzak" Dedi!

"Uzak" ve "İklimler", birçok ülkede 21.yüzyılın en iyi filmleri arasında gösteriliyor...

21.yüzyılın ilk on yılını geride bırakırken dünyanın çeşitli yayın organları yeni yüzyılın en iyilerini belirlemeye devam ediyorlar. Bu listelerde Nuri Bilge Ceylan'ın filmleri neredeyse birbirleriyle yarışıyor. Özellikle "Uzak" ve "İklimler" birçok ülkede 21.yüzyılın en iyi filmleri arasında gösteriliyor.Geçen hafta "Chicago Tribune" gazetesi ve "Telerama" dergisi "İklimler"i, "Film Comment" ve Ontario Cinematek'inin yaptığı anketler ise "Uzak" filmini, 21. Yüzyılın En İyi Filmleri arasında göstermişti. Şimdi de İngiltere'nin en önemli yayın organlarından biri olan The Times gazetesi son on yılın en iyi 40 filmini seçti. Yeni yüzyılda dünyada yapılmış tüm filmlerin değerlendirmeye alındığı listede "Uzak" filmi de bulunuyor.İngiliz Film Enstitüsü tarafından yayınlanan ve dünyanın en önemli sinema dergilerinden biri olarak kabul edilen Sight&Sound dergisi de, sıralama yapmadan alfabetik olarak yayınladığı "son on yılın en iyi otuz filmi" arasında yine "Uzak" filmini gösterdi.Aynı şekilde Daily Telegraph gazetesinin on yılın filmleri listesinde yine "Uzak" yer aldı.
Yorumlar
  • Listeleri hazırlayanlar sinema konusunda bilgili ve otorite kişilerdir eyvallah fakat bu listeleri hazırlarken kanımca nesnel olamıyorlar kişisel görüşler daha baskın oluyor. Times ın 45 filmlik listesinde Yüzüklerin Efendisi serisinden hiçbir film yok. NBC nin bu tip listelere girmesi kesinlikle olması gereken birşey. Uzak ile kendini tanıtmış, Üç Maymun la pekiştirmiştir. Her zaman destekçisiyim...

  • arkadaşın duvara karşı örneğine katılıyorum..duvara karşı, yaşamın kıyısından 3 gömlek daha üstün bir film..karşılaştırılamaz bile..ama duvara karşı filmine diğer festivallerde emeğinin karşılıgını verdiler.. ödül yağmuruna tutulmustu..sonuna kadar da hakedediyordu..nuri bilgi ceylan filmleri özellikle "iklimler", "uzak" ve "üç maymun" aldığı ödülleri sonuna kadar hakediyor.. üç film de komple bir çalışma..festival filmleri niteliğinde ztn..

  • Ceylan'ın filmlerine kötü demek mümkün değil.Aldığı ödüller de başarısının tescili.Ama ben İklimler ve Uzak filmlerine gelene kadar çok daha iyi yapımlar olduğunu düşünüyorum.Washington Post da Duvara Karşı dururken Fatih Akın'ın Yaşamın Kıyısında filmini en iyiler listesine almıştı.Bu listeleri kimler,neye göre yapıyor bazen çözemiyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir