25 Eylül 2009 10:12

Topkapı'nın Yönetmeni Öldü!

Usta sinemacı Jules Dassin, 96 yaşında Atina'da yaşama veda etti...

1911 yılında dünyaya gelen Amerikalı yönetmen, "film noir" türünde başyapıtlar üretmiş, ellili yıllarda Amerika'da karalisteye alınınca Paris'e yerleşmişti. Yönetmen, 1964 yılında ülkemizde televizyonlarda çok gösterilen, ünlü soygun filmi Topkapı'ya imza attı.Avrupa'da eğitim alan sinemacı, gençliğinde New York'a geri dönmüş ve çeşitli projelerde oyuncu olarak yer almıştı. Yönetmenliğe tiyatro sahnelerinde ısındıktan sonra film şirketleriyle anlaştı ve başyapıtlarını vermeye başladı. Yönetmenin Brute Force, The Naked City, Rififi gibi yapımları bugün klasikler arasında kabul ediliyor. İstanbul'da çekilen Topkapı filminin yeniden yapımının da gündemde olduğunu hatırlatalım.
Yorumlar
  • Hayran olduğum yönetmenlerden biri ve belki de en karizmatik bulduğum kişilik. Dassin filmlerine bakarsanız, öncelikle kendine özgüdür, müziği de çekimi de karakterler de, özellikle çektiği noirlar Rififi, The Tell Tale Heart, Naked City gibi, sinema dünyasında iz bırakmıştır.Gereğinden az değer verildiğini düşünüyorum, Dassinsiz bir film noir düşünemiyorum.

  • Arkadaşlar Topkapı İstanbul'da çekildi Peter Ustinov Melina Mercouri gibi dünya yıldızlarının yanında minik rollerde Danyal Topatan ve Sırrı Elitaş oynadı

  • Jules Dassin gerçekten değişik bir kişilik değişik bir yaşam tarzı ,işte güzel örnekleriyle filimler :)

  • değerli kardeşim, yorum neden yayımlammıyor..eleştiri sadece başkalarına mı olmalı sizce..kimseye dokunmayan pembe düşlerle örülü, yazılar mı göndermeliyiz sadece sizlere.. hayatı böyle zannediyorsunuz siz..hep pembe ha..her ölüm acıdır.. ama bu ölüm bize iki acıyı yaşatıyor..bir ölüm..iki, bilmediğimiz bir yönetmenin bilmediğimiz bir filmine atıfla öğrenilmiş bir vefat..kızgınlığımızı mı ifade edelim, üzüntümüzü mü söyleyelim..yoksa saflığamıza mı yanalım, hayıflanalım.."topkapı'nın yönetmeni öldü" diyorlar.. bizler ne o filmi biliyoruz, ne yönetmenini ne de 'topkapı'yı'.. ne hazin değil mi!!..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir