10 Haziran 2013 00:00

"Toprağa Uzanan Eller" dünyaya açılıyor

Film, uluslararası prömiyerini 16. Uluslararası Shanghai Film Festivali’nde yapacak.

Yapımcılığını ve yönetmenliğini Ömer Can’ın üstlendiği Toprağa Uzanan Eller, uluslararası prömiyerini 15 - 23 Haziran 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 16. Uluslararası Shanghai Film Festivali’nde yapacak.

Ana teması çocuk işçiler olan "Toprağa Uzanan Eller"in oyuncu kadrosunda, gerçek tarım işçileri olan çocuk oyuncular Ali ve Zeliha Bilen kardeşler ile Melih Selçuk, Nail Kırmızıgül, Demet İyigün, Medya İzgi, Şefik Onatoğlu, Şerif Sezer, Turgay Tanülkü, Hüseyin Akşen, Halil Kumova gibi deneyimli oyuncular yer alıyor.

Senaryosunu Eda Tezcan ve Ramazan Dermirli'nin kaleme aldığı, görüntü yönetmenliğini Engin Özkaya'nın üstlendiği ve müziklerini Engin Bayrak'ın yaptığı "Toprağa Uzanan Eller" sert gerçeklik ile fantastik dünyayı, kahramanının masal anlatım yöntemiyle harmanlıyor.

İngilizce adı "King Of The Cotton" olan "Toprağa Uzanan Eller", Pinema Film tarafından dağıtımı gerçekleştirilerek Ekim 2013'de sinemaseverlerle buluşacak.

Filmin Festival Yolculuğu

"Toprağa Uzanan Eller" ilk festival yolculuğuna 23 Şubat 2013'de Londra'da 18. Londra Türk Filmleri Festivali'nde başladı. Türkiye prömiyerini 32. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde yapan film, uluslararası prömiyerini 15/23 Haziran tarihleri arasında 16. Uluslararası Shanghai Film Festivali, Uluslararası Panaroma Bölümü'nde yapacak. Haziran ayında 8. Sinemardin Uluslararası Film Festivali'nde yer alacak "Toprağa Uzanan Eller", bu yıl Portekiz'de 29.’su düzenlenen Festroia Film Festivali'nde en iyi film ödülü için yarışacak. Uluslararası film festivallerinin yoğun ilgi gösterdiği film İngiltere, İtalya, Belçika, Hollanda, Almanya, Portekiz, Polonya, Pakistan, Çin, Malezya ve Hindistan gibi ülkelerde yolculuğuna devam edecek.

Filmin Konusu

Sekiz yaşındaki Toprak, Çukurova'ya mevsimlik işçi olarak giden bir ailenin çocuğudur. Kendisinden büyük olan kız kardeşi Zehra henüz 15 yaşındayken kendinden yaşça büyük bir adamla sözlendirilmiştir. Küçük kız kardeşi Zeliha küçük yaşta geçirdiği çocuk felci hastalığı nedeniyle gözlerini kaybetmiştir. Zeliha, daha önce hiç gelmediği Çukurova'ya kendisine bakan babaannesinin ölümü nedeniyle ilk kez gidecektir. Yaşından olgun davranan Toprak ise son derece zorlu şartlar altında geçen bu çalışma sürecini, kardeşi Zeliha için büyüleyici bir masal tasviriyle anlatmaya başlar. Henüz gitmedikleri Çukurova, Zeliha'nın gözünde bir masal diyarından farksızdır artık. Zamanla Toprak da bu masalsı gerçekliğin cazibesine kapılmaya başlar.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir