17 Eylül 2005 17:55

Toronto'dan Kadınların Ayak Sesleri

Kadın yönetmenler kendilerine yer buluyor

Toronto Film Festivali'nde, kadın yönetmenlerin çeşitli filmleri gösterilmekte fakat erkek yönetmenlere kıyaslandıklarında daha çok uzun ve zorlu bir dönem onları bekliyor.Geçtiğimiz son 10 günde Kuzey Amerika'nın en büyük film festivali olan Toronto Film Festivali'nde Niki Caro'nun yönetmenliğini yaptığı, Charlize Theron'un oynadığı North Country, Mary Harron'nın yönetmenliğinde The Notorious Bettie Page, Phyllis Nagy'den Mrs. Harris ve açılış gecesi filmi olarak seçilen Deepa Mehta'dan Su festivalde gösterildi.Bu sene festivalde galası yapılan 20 filmden, 4 tanesi kadın yönetmenler tarafından yapılmış durumda. Geçen sene ise 20 filmlik gala paketi içinde, sadece 1 adet kadın yönetmenin, Vicky Jenson'nun filmi bulunmaktaydı.Ayrıca, bu yılki festivalde, Avrupa'lı 8 kadın yönetmenin ilk uzun metrajlı film çalışmaları gösterilmekte. Amerika'daki kadın yönetmenlerin, Avrupa'ya göre oranı çok daha az seviyede bulunmakta.Festival yönetiminden Noah Cowan açıklamasında, Hollywood'un kadın yönetmenlere çok sıcak bakmadığının altını çiziyor. Cowan, kadınların geçtiğimiz son 10 yıl içinde çeşitli atılımlar yaparak film endüstrisinin içinde kendilerine sağlam bir yer bulduklarını, fakat film yönetimi konusunda hala erkeklere karşı sayıca çok az olduklarını belirtiyor.Atıl Altaş
Yorumlar
 • önemli olan ne derece sinemada etkili olacaklar zeki yaratıcı degillerse önemi yok zaten...

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Müslüm tarihe geçti Müslüm tarihe geçti

  Vizyona girmesi heyecanla beklenen ve vizyona girdiği üçüncü hafta, 3 buçuk milyon izleyici sayısına yaklaşan Müslüm filmi sinema tarihine geçti.

 • Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor Güzel yıldız yeni filmine hazırlanıyor

  İngiliz güzel Lily James, başrolünü Mamma Mia filmindeki rol arkadaşı Dominic Cooper’la paylaşacağı yeni filmi için yapımcılarla masaya oturdu.

 • 16 Kasım vizyona giren filmler 16 Kasım vizyona giren filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 4'ü yerli 8 film vizyona girecek. Haftanın dikkat çekenleri 4 kadının hayat mücadelesini konu alan Widows, Burcu Biricik ve Mert Fırat’ın başrollerini paylaştığı Her Şey Seninle Güzel ve Fantastik Canavarlar: Grindelwald'ın Suçları.

 • Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş Stan Lee, ölmeden önce bir kahraman üzerinde çalışıyormuş

  Dünyaca ünlü bir çok süper kahraman figürünü yaratan Stan Lee, ölmeden önce yeni bir süper kahraman üzerinde çalıştığı ancak tamamlayamadığı öğrenildi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir