30 Haziran 2010 00:00

Toy Story-3 cinsiyet ayrımcıymış

Feministler, filmin cinsiyet ayrımcı olduğu, kadınları aşağıladığı ve çocuklara kötü örnek olduğu görüşünde.

Toy Story 3 / Oyuncak Hikâyesi 3, çılgınca yorumların yanı sıra, Birleşik Devletler’de vizyona girdiği ilk hafta gişe rekorları kırarak da adından oldukça söz ettirdi.

Ama filmin tüm bu başarısına gıcık olanlar da yok değil. Rakip yapımcıları bir tarafa bırakırsak film, en çok da feministler tarafından eleştiri yağmuruna tutuluyor. Feministler, filmin cinsiyet ayrımcı olduğu, kadınları aşağıladığı ve çocuklara kötü örnek olduğu görüşünde. Bu görüşlerine gerekçe olarak da filmdeki yedi erkek karaktere karşı bir kadın karakter olduğunu ve de kadınların olumsuz tasvir edildiğini gösteriyorlar.


Filmden fotoğraflar için tıklayınız!..


Filmi cinsiyet ayrımcı olarak suçlayan ise Birleşik Devletler’in uzun soluklu feminist dergilerinden MS. Yazar Natalie Wilson da filmin çocuklara zarar verebileceği görüşünde.

Dergide yer alan makale, filmde Ken’in kendini odaya kapamış bir gay ve parıltılı pembe mürekkeple yazmayı seven süslü biri olarak gösterilmesini de homofobiklik olarak yorumluyor. Tüm bu eleştirilere rağmen film, geçen hafta 110 milyon dolar gişe hasılatıyla Birleşik Devletler’de tarihi bir rekora imza attı. Tom Hanks, Tim Allen ve Joan Cusack gibi yıldızların seslendirdiği film, sahipleri Andy’nin koleje gitmesinin ardından kovboy Woody ve astronot Buzz Lightyear’ın başından geçenleri anlatıyor.


'Oyuncak Hikâyesi 3' hakkında detaylı bilgi için tıklayınız!..

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir