5 Mart 2014 01:00

Trier'den sansür tepkisi

Lars von Trier, sansürü Twitter'dan böyle yorumladı...

Dünyaca ünlü Danimarkalı yönetmen Lars von Trier, en iddialı filmleri arasında gösterilen ‘Nymphomaniac’ filminin Türkiye’deki gösterimine yasak getirilmesine Twitter'dan tepki gösterdi.


Kültür Bakanlığı’na bağlı Denetleme Kurulu, önceki gün oy çokluğuyla filmin vizyona girmemesi yönünde karar vermişti.


Vatan'da yer alan habere göre Trier, “Filmimin Türkiye’de neden yasaklandığını anlayamıyorum. Film Şükran Günü’yle alakalı bile değil” (İngilizce’de Türkiye’nin karşılığı, hindi ile eşanlamlı olan Turkey kelimesi kullanılıyor. Hindi aynı zamanda Şükran Günü’nün resmi yemeğidir) diye yazdı.


14 Mart'ta ilk bölümü vizyona girmesi planlanan Lars von Trier'in 'Nymphomaniac' filminin vizyona girmesine oy çokluğuyla izin verilmemişti. Kararda şu ifadeler yer alıyor: "Yoğunlukla pornografik görüntü ve diyaloglar içermesi, ayrıca genel ahlaka aykırı, çocukların ve gençlerin ruh sağlığını etkileyici olumsuz örnek oluşturan görüntü ve etkiler içermesi nedeniyle yönetmeliğin 6/c ve 9. maddesinin 2. fıkrası gereğince, filmin ticari dolaşım ve gösterime sunulması Kurulumuzca oyçokluğu ile uygun bulunmamıştır."

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir