9 Aralık 2013 01:00

Tuncel Kurtiz filmleri Yeşilçam Sineması'nda

İçinden Tuncel Kurtiz Geçen Filmler etkinliği 19 Aralık'a kadar Yeşilçam Sineması'nda...

Eylül ayında kaybettiğimiz duayen oyuncu Tuncel Kurtiz’e adanan İçinden Tuncel Kurtiz Geçen Filmler etkinliği Beyoğlu Yeşilçam Sineması’nda kapılarını sinemaseverlere açtı.

19 Aralık’a kadar devam edecek olan etkinlikte Şeyh Bedrettin Destanı gösterisinin kaydı ile birlikte Gezici Festival’in Yol Arkadaşı Tuncel Kurtiz, İnadına Film Çekmek, Sinemada Bir Dolunay: Bedr adlı belgeseller ve İnat Hikayeleri, Tabutta Rövaşata ile Bereketli Topraklar Üzerinde adlı filmler gösterilecek; Sema Mortz, Ahmet Boyacıoğlu, Reis Çelik, Derviş Zaim, Mehmet Eryılmaz ve Erden Kıral ile söyleşiler gerçekleştirilecek.

İşte programın detayları:

ŞEYH BEDRETTİN DESTANI

Tuncel Kurtiz, Sema Moritz ve Reyand Bölükbaşı’nın 2004 yılında Mediaware Festivali”nde gerçekleştirdikleri Şeyh Bedrettin Destanı gösterisinin kaydı ilk defa İstanbul seyircisiyle buluşacak. Macaristan’daki bu kayıt Tuncel Kurtiz in yıllarca oynadığı Şeyh Bedrettin Destanın tek kaydı.

Söyleşi

SEMA MORİTZ film gösteriminden sonra hem bu kaydın öyküsünü hem de yıllarca oynadıkları Şeyh Bedreddin Destanı macerası üzerinden Tuncel Kurtiz`le olan yol arkadaşlığını anlatacak.

GEZİCİ FESTİVAL’ İN YOL ARKADAŞI TUNCEL KURTİZ

Ankara Sinema Derneği tarafından bu yıl 19 . yılı gerçekleştirilen Gezici Festival`in Tuncel Kurtiz’le arkadaşlığı 15 yıla dayaniyor. Kurtiz, Gezici Festival’in bütün etkinliklerinde yer almış şehir şehir, ülke ülke bu yolculuklara katılmıştır. Ankara Sinema Derneği bu 15 yıllık Tuncel Kurtiz ‘in yol arkadaşlığının video kayıtlarından bir belgesel oluşturdu. Onun dünyaya bakışını ve nasıl bir zenginlik taşıdığının en iyi kanıtlarını bu belgeselde bulmak mümkün.

Siyah Beyaz

Ahmet Boyacıoğlu’nun ilk filmi Siyah Beyaz ın hikayesinin temelinde Tuncel Kurtiz vardır. Bir anlamda kendini canlandırdığı bu karakter ve bar arkadaşları onun hayatı yorumlayışı üzerine önemli ip uçları vermektedir.

Söyleşi

Ahmet BOYACIOĞLU , Tuncel Kurtiz`le geçen 15 yıllık serüvenini ve belgeseli gösterim sonrası seyirciyle paylaşacak. Ayrıca Siyah Beyaz filmindeki rol arkadaşları da (Derya Alabora-Şevval Sam-Rıza Sönmez vb) Tuncel Kurtiz’i anlatacaklar.

İNADINA FİLM ÇEKMEK

“İKİ DELİNİN FİLM ÇEKME MACERASI” diye başlayan bu belgesel Tuncel Kurtiz ve Reis Çelik’in İNAT HİKAYELERİ filminin nasıl çekildiğini anlatır. Ellerinde senaryo olmadan ve yanlarına başka kişi almadan sadece bir kelimeyle yola çıkarlar. Kelimeleri İNAT sözcüğüdür. Bu sözcükten Anadolu’nun doğaçlama aşıklık kültüründen yola çıkarak köylülerle doğaçlama bir film çekeceklerdir. Bu iki sinema delisinin yolculukları, köylülerle hikayeleri nasıl oluşturdukları ve filmi nasıl bitirdiklerinin traji-komik hikayesi buz tutmuş Çıldır gölünün üzerine kardan beyaz perde kurarak yaptıkları gala ile biter.

İnat Hikayeleri

Tuncel Kurtiz’in 5 ayrı karekteri canlandırdığı film belki de türünün ilk örneği bir film. Senaryo ve ekip olmadan Çıldır’a giden yönetmen Reis Çelik ve oyuncu Tuncel Kurtiz., `İNAT` sözcüğünden yola çıkarak doğaçlama hikayeler uydurup köylülerle bu hikayeleri filme alırlar. Tuncel Kurtiz’in çok yönlülüğünü iyi değerlendiren Reis Çelik , 5 ayrı hikayeyi bir birine bağlayan İnat sözcüğü çevresinde örneği pek olmayan bir film ortaya çıkartırlar.

Söyleşi

Filmin yönetmeni Reis Çelik hem filmin macerasını hem de Tuncel Kurtiz’le 20 yıllık Usta-Çırak dostluğunu anlatacak.

TABUTTA RÖVAŞATA

Yönetmen Derviş Zaim in ilk filmi olan Tabutta Röveşata 1995 yılında İstanbul Hisar’da çekildi. Tuncel Kurtiz’in Türkiye’ye döndükten sonra oynadığı ilk filmlerden biriydi. Rumeli Hisarı’na bir balıkçı reisini canlandıran Kurtiz sokak insanın aykırılığına ilişkin önemli bir karakter ortaya koymuştu.

Söyleşi

Derviş Zaim sinemaya ilk adımını attığı Tabutta Rövaşata filmine Tuncel Kurtiz in nasıl dahil olduğunu ve çalışma serüvenini anlatacak.

SİNEMADA BİR DOLUNAY ‘BEDR’

Tuncel Kurtiz sürgün hayatından dönmüştür. İstanbul’da ayakta kalabilmek ve varlığını hissettirmek çabası içindedir. Çeşitli ortamlarda ‘Şeyh Bedreddin Destanı” nı oynamaktadırlar. Mehmet Eryılmaz bu yıllarda kamerasını bu büyük oyuncuya ilk doğrultan belgeselci olmuştur. Oyunundan ve yaşama bakışından yansımaların yer aldığı belgesel Kurtiz’e dair o yıllarda yapılmış ilk ve tek belgeseldir.

Söyleşi

Yönetmen Mehmet Eryılmaz o yıllarda Tuncel Kurtiz’le kurduğu dostluğun ve çektiği belgeselin öyküsünü paylaşacak seyircilerle.

BEREKETLİ TOPRAKLAR ÜZERİNDE

Söyleşi


Erden Kıral ve Tuncel Kurtiz filmin yapımcılığını beraber üstlenirler. Orhan Kemal 'in romanından uyarladıkları bu filmin yapım süreci ekonomik zorluklar içinde geçer. Kurtiz`in aynı zamanda oyuncu olarak katıldığı bu filmin öyküsünü Yönetmen Erden Kıral seyirciyle paylaşacak.


Ayrıntılı bilgi için: www.yesilcamsinemasi.com

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir