4 Mayıs 2012 00:00

Tunus'ta Persepolis cezası!

Dünya Basın Özgürlüğü günü Tunuslu gazetecilere Persepolis'i yayınladıkları için cezayla geldi

Tunus’ta yargı İran’daki rejim değişikliğini anlatan İranlı çizer Marjane Satrapi’nin animasyon filmi ‘Persepolis’i yayınlayan Nessma televizyonunun yöneticisi Nebil Karui’yi para cezasına mahkum etti. Mahkeme Karui’yi ‘kamu düzenini bozmak ve ahlaki değerleri tehdit’ etmek suçundan 2 bin 400 Dinar (2 bin 746 Türk Lirası) cezaya mahkim etti.


Öte yandan kanalın bir teknisyeni ve bir yetkilisi daha 1,200 Dinar cezaya mahkum oldu. Duruşmaya katılmayan Karoui, kararı Tunus’taki ifade özgürlüğü açısından anahtar bir test olarak niteledi. Karoui’nin AFP’ye konuşan avukatı Abada Kefi, “Bu karar basın özgürlüğünü aşağılıyor. Dünya Basın Özgürlüğü gününde böyle bir karar çıkmasını beklemiyorduk” dedi.


İŞTE YASAKLI FİLMLER (FOTO ANALİZ)


Kanalda 7 Ekim tarihinde yayınlanan filmin ardından hukuki süreç 2011’in Kasım ayında başlamıştı. Sınır Tanımayan Gazeteciler, Uluslar arası Af Örgütü davayı dikkatle izliyordu.


Filmin Konusu

Tahran'da ailesiyle birlite yaşayan Merjane, işlek zekası ve korku tanımayan yüreği ile punk müzik, ABBA ve Iron Maiden'i keşfeden küçük bir kızdır. Bir muhalif olan amcasının trajik intiharına tanıklık eder. İran-Irak Savaşı yüzünden Tahran’ın çevresine bombalar düşerken, bu savaş onun günlük hayatının içine işler.

Büyüme çağındaki Marjane’nin cüretkârlığı ailesini endişeye düşürür. 14 yaşına geldiğinde, ailesi zor bir karar vererek onu Avusturya’ya özel bir okula gönderir. Avusturya’da savunmasız ve yalnızdır, bu onun için dayanıklılık testidir. Marjane’nin orada okurken düzeysiz aşk deneyimleri de olur, fakat liseden sonra kendini yalnız ve vatan hasreti çekerken bulur. Marjane, İran’a dönerek ailesine yakın olmaya karar verir. Bu zorlu dönemde sanat okuluna girer ve ardından evlenir. Bir zaman sonra onun açık söylemi, ikiyüzlülüklere karşı devam eder. 24 yaşına geldiğinde, İran’da daha fazla yaşayamayacağını anlar. Üzücü bir karar vererek memleketinden ayrılır ve Fransa’ya yerleşmeye karar verir. Acı geçmişi zihnine asla silinmeyecek bir şekilde kazınmıştır ama geleceğinden de umutludur.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir