25 Ekim 2010 00:00

Türk belgeseli dünya festivallerinin gözdesi

Türk sinemasının kurmaca filmlerinden sonra belgeseller dünya festivallerinin ilgi odağı oldu. Birçok yerli yapım, Britanya’dan İran’a farklı festivallerde ülkemizi temsil edecek

Avrupa’nın en önemli belgesel festivallerinden ‘Sheffield Doc/Fest’te, Türkiye’yi 5 belgesel film temsil edecek. Britanya’nın Sheffield kentinde Documentarist işbirliğinde 3-7 Kasım’da gerçekleştirilecek festivalde, Rodi Yüzbaşı’nın ‘Miraz’, Zeynep Dadak ve Merve Karan’ın ‘Bu Sahilde’ ile Cahit Çeçen’in ‘Kahpe Devran’ filmleri yer alıyor. Ayrıca Florian Thalhofer ve Berke Baş’ın yönettiği ‘İnteraktif Belgesel’, Planet Galata - İstanbul’da Bir Köprü ile Uluslararası Gençlik Film Yapım Atölyesi öğrencilerinin gerçekleştirdiği ‘Tek Nefeste Aşk’ adlı yapımlar seyirciyle buluşacak. 3 Kasım’da Ricki Stern ve Annie Sundberg’in yönettiği ‘Joan Rivers: A Piece of Work’ adlı filmle açılacak olan festivalde 26 ülkeden 130’dan fazla film gösterilecek.

GLASGOW’DA SULUKULE MANZARALARI

Dünya festivallerini dolaşacak bazı Türk belgeselleri şöyle: ‘Hayal Çetesi’, Cinemed - Montpellier Akdeniz Filmleri Festivali’nde yarışıyor. Tahran Cinema Verite Uluslararası Belgesel Film Festivali’nde ise ‘Şairin Ölümü’, ‘Miraz’ ve ‘Gazze’nin Yarası’ belgeselleri yarışıyor. ‘Bu Sahilde’, Sheffield Doc/Fest’in yanı sıra, ABD, Kanada, İspanya ve Brezilya’da festivallere katılacak. Özlem Sulak’ın ‘12 Eylül’ adlı çalışması da Kassel DokFest’te sergilenecek. ‘Anka’nın Doğuşu’ Tayvan Uluslararası Belgesel Festivali’ne; ‘Canım Sulukule’, Glasgow Document İnsan Hakları Belgesel Film Festivali’ne; ‘Son Kumsal’ Fas Agadir FIDA DOC’a katılacak yapımlar arasında yer alıyor.

En iyi yapıma 30 bin lira ödül

TRT’nin amatör ve profesyonel belgeselcileri desteklemek amacıyla düzenlediği Belgesel Ödülleri’ne başvurular 1 Kasım’da başlıyor. Katılmak isteyenler, başvurularını 28 Ocak’a kadar yapabilecek. Ulusal ve Uluslararası olmak üzere iki ana kategoride gerçekleştirilen yarışmada ön elemeyi geçen filmler yönetmenleriyle birlikte 5-9 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecek olan TRT Belgesel Günleri’nde seyirciyle buluşacak. 9 Mayıs’ta yapılacak gala gecesinde ise ödüller sahiplerini bulacak. Ulusal Yarışma Amatör kategori birincisi 15 bin lira, profesyonel kategori birincisi ise 30 bin lira ödülün sahibi olacak. Uluslararası Yarışma kategorisinde ise en iyi filme 10 bin Euro verilecek. Geçtiğimiz yıl 40 farklı ülkeden 232 film
katılmıştı.

Yorumlar
  • dünyanın beğendiği filmleri ben beğenmiyorum benim beğendiğimi dünya beğenmiyor bu ne ya :P

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir