16 Aralık 2011 01:00

'Türk Pasaportu'na İsrail çelmesi

İkinci Dünya Savaşı sırasında Türk diplomatlar tarafından pasaport verilerek hayatları kurtarılan binlerce Yahudi'nin yaşam savaşını anlatan "Türk Pasaportu" isimli belgesel İsrail basınında sert eleştirilere maruz kaldı.

İsrail Jerusalem Post gazetesinde yer alan bir makalede, yönetmenliğini Burak Arlıel ve yapımcılığını Güneş Çelikcan'ın üstlendiği "Türk Pasaportu" filmiyle Ankara'nın "İkinci Dünya Savaşı'nda Nazi zulmünden binlerce Yahudiyi, şimdi de Filistinlileri kurtarıyoruz" mesajını vermeye çalıştığı iddia edildi.

Gil Hoffman imzalı makalede, "Türk Pasaportu" belgeseli, 7 yıl İstanbul'da İsrail'in kültür ateşeliğini yapan Batya Keinan tarafından sert bir dille eleştiriliyor. Makalede bir dönem İsrail eski Cumhurbaşkanı Ezer Weizman'ın sözcülüğünü yapan Keinan'ın İstanbul'da 7 yıllılk görev süresi boyunca İsrail ve Türk kültürlerini yakınlaştırmak için gösterdiği çaba anlatılıyor.

Batya Keinan'ın söz konusu çabalarının ardından mercekler "Türk Pasaportu" belgeseline çevriliyor. "Türkleri çok seviyorum, iki halkın ortak çok yönleri var bizi ayıran tek şey ise politika" diyen İsrail'in İstanbul Kültür Ateşesi Batya Keinan, İkinci Dünya Savaşı'nda Avrupa'da ve özellikle de Fransa'da görev yapmış Türk diplomatların Yahudileri, Nazi kamplarından kurtardığını kabul ediyor.

TÜRK HÜKÜMETİ YAHUDİLERİ KURTARMADI
Keinan'a göre belgeselde verilmeye çalışılan ama doğru olmayan mesaj ise, dönemin Türk hükümetinin Yahudilerin kurtarılması için diplomatlarına talimat verdiği. Keinan'a göre tarihi belgeler, Avrupa'da Yahudileri kurtarmaya çalışan Türk diplomatların, Ankara hükümetinin talimatıyla değil, kendi başlarına hareket ettiğini açıkca ortaya koyuyor.

'BELGESEL POLİTİK AMAÇLA KULLANILDI'
Keinan, "Türk hükümetinin basın bürosu, "Türk Pasaportu" belgeselini propaganda yapmak için kullanıyor. Belgeseli özellikle insan haklarının ön planda tutulduğu festivallere gönderiyorlar. Türk diplomatların kahramanlıklarını, 70 yıl önceki Holocaust'u bugün Mavi Marmara gibi politik amaçlar için kullanıyorlar. Bununla şu mesajı veriyorlar: Biz çok iyi insanlarız, Yahudileri Holocaust'ta kurtardık, şimdi de Filistinlileri kurtarıyoruz. Size gelince üzerimize ateş ediyorsunuz; kendinizden utanın."

TÜRK HÜKÜMETİ ERKİN'İ GÖREVİNDEN UZAKLAŞTIRDI
"Türk Pasaportu" belgeselinde üç Türk diplomatı Behiç Erkin, İsmail Necdet Kent ve Namık Kemal Yolga'nın kahramanlıkları anlatılıyor. Belgeselin Behiç Erkin'in yeğeni Emir Kıvırcık'ın "Büyükelçi" adlı kitabından uyarlandığı belirtilerek, kitapta 17 Haziran 1942'de Amerikan Washington Post'ta yer alan bir makaleye vurgu yapılıyor. Makalede Behiç Erkin'in Yahudilere yardım ettiği için Türk hükümeti tarafından görevinden uzaklaştırıldığının altı çiziliyor.


FİLMDEN FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYINIZ..Yorumlar
  • Oyunu kuralina gore oynamak budur iste.Israil`i biraz daha duvara dayar boyle belgeseller.Yaptiklari islerin kendi tarihleriyle celistigini, vefasizliklarini ve hiyanetlerini ortaya koyar. Rezilliklerini, herseye ragmen "satici" olduklarini butun dunyaya cok net anlatiyor.Tebrik ederim.

  • Dönemin hükümeti Hitler yanlısıydı. Hatta savaştan önce ABD de Hitler yanlısı idi. Ancak hariciyemizin sebatay kökenli olduğu hatırlanırsa anlatılanların doğru olduğu anlaşılır. Yani Türkler'in katkısı yoktur. Onlar kendi kendilerini kurtarmışlar.

  • Habere bak hizaya gel... Kardeşim adamlar eleştiri yapıyorsa sende eleştir. Adamın yaptığı eleştiriyi neden kendi halkına haber (reklam) yapıyorsun??? Bu nasıl bir mantık?

  • o dönem Osmanlı hükümeti kendi halkını bile kurtarmadı hariciciyeler ve kahramanların olduğu bir dönem israilli yetkili işine geldiği gibi düşünüyor. gerçek olan onları kurtaranın da yol verenin de destek olanın da bizim olduğumuz gerçeğini kabullenememeleri. Bu bölgenin gücü biziz biz bunu istesekte istemesetke onlar istesede istemesede. Ha biz bunun farkındamıyız bence henüz değil. hala 8-10 milyonluk devletlerle kendimizi denk görüyoruz yada onlarla savaş yapacağımızı düşünenler var osmanlı en ölü zamanında 10 cephede 7 düvelle çarpıştı gene yenilmedi. geçmişimiz bizim geleceğimizdir. biz savaşırsak karşımızda 4-5 devlet olmak zorunda. yok süriye yok israil miş yok güney kıbrıs - yunanistan falan hikaye.

  • Sadece tren resimleri koymussunuz. Ne kadar seviyosunuz trenleri boyle.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir