21 Eylül 2011 00:00

Türk sinema tarihi bu müzede

Sinema araştırmacısı Vadullah Taş, bin 500 afiş, Ali Özgentürk'ün ilk filmini çektiği kamera, yüzlerce kitap ve VHS kasete kayıtlı film kopyalarını Altın Koza'da açılışı yapılacak müzeye bağışladı.

Sinema araştırmacısı, yazarı ve arşivci Vadullah Taş, bugüne kadar biriktirdiği sinema afişlerinden bin 500'ünü, oyuncu, yönetmen Yılmaz Duru'nun kıyafetleri, Ali Özgentürk'ün ilk filmini çektiği kamera, senarist İrfan Atasoy'un ilk senaryosunu yazdığı daktilo ile yüzlerce kitap ve VHS kasete kayıtlı film kopyalarını Altın Koza Film Festivali kapsamında açılışı yapılacak müzeye bağışladı.

İstanbul Resim ve Heykel Müzesi Güzel Sanatlar Galerisi Müdürü Vadullah Taş, Adana Büyükşehir Belediyesinin bu yıl 18'incisini düzenlediği Uluslararası Altın Koza Film Festivali kapsamında açılışı yapılacak sinema müzesinin danışmanlığını yaptığını söyledi.

Müzenin A'dan Z'ye kadar bütün detaylarını düşünüp arkasında durmak gerektiğini belirten Taş, Altın Koza'nın bu çalışmayla Türk sineması için önemli bir fidan diktiğini, bunun ''sanat fidanı'' olduğunu kaydetti.

Taş, Büyükşehir Belediyesi ve Altın Koza yöneticileri ile müzenin oluşmasını sağlayan Adanalılara teşekkür ederek, kendisinin sinema müzesine katkıda bulunduğunu ifade etti.

Yıllardır Türk sinemasını araştırdığını ve arşiv oluşturduğunu bildiren Taş, ''Çocukluğumdan beri sinemayla ilgili arşiv yapıyor, Yeşilçam'a ilişkin elime geçen her şeyi toparlamaya çalışıyorum. Açılışı yapılacak bu müze benim için çok anlamlı ve önemli. Adana aynı zamanda Yılmaz Güney, Orhan Kemal, Abidin Dino, Yaşar Kemal ve Muzaffer İzgü gibi çok sayıda sanatçıyı yetiştiren bir şehir'' dedi.

Adana'da festival kapsamında açılışı yapılacak müzeye eski Türk filmleri afişlerinden bin 500'ünü bağışladığını söyleyen Taş, şöyle konuştu:

''Burada sergilenmek üzere hazırladığım bin 500 afişlik koleksiyon var. 2 bine yakın afiş ve fotoğraftan tasarlanan lobi kartı, dia, özel mektuplar, sinema objeleri, Yılmaz Duru'nun kıyafetleri, kostümleri, kamerası, Ali Özgentürk'ün ilk çektiği Hazal filminde kullandığı kamera, İrfan Atasoy'un ilk senaryosunu yazdığı daktilo gibi birçok objeyi müzeye bağışladım. Yüzlerce VHS kasede aktırılmış film ve sinema kitabı arşivini de müzeye kazandırdım. 30 yıldır bu işin içindeyim. Afişlerin sayısını bile hatırlamıyorum. Yaptığım iş ve hobim örtüşüyor. Örtüştüğü için güzel işler üretmeye çalıştım. 5 kitabım var. Sinemanın içindeyim.''

Taş, afiş toplamaya Yılmaz Güney'e olan sevgisi nedeniyle başladığını belirterek, ''Yılmaz Güney afişleriyle bu sevdaya düştüm. Bu sergi herkesten büyük ilgi görecek. Bu fidan filizlenerek büyüyecek, büyüdükçe meyvesini verecek. Elinde materyaller olan hemşehrilerimiz gün gelip bunları buraya devredecek'' diye konuştu.

Müzeye Adanalı yönetmen, yapımcı ve oyuncu Yılmaz Duru'nın kıyafetlerini de verdiğini ifade eden Taş, ''Ölmeden önce son 10 yılı hep birlikte yaşadık. Hastanede de onu yalnız bırakmadım. Ailesiyle hep görüştüm. Oğlu Turhan Duru'nun yardımıyla bunları aldım. Şimdi müzede sinemaseverlerle kostümlerini paylaşacağız'' dedi.

FOTOĞRAF SANATÇISINDAN KATKI
Adanalı fotoğraf sanatçısı Serdar Kürkbaba da yıllar önce biriktirmeye başladığı ve sayısı şimdi 800'ü bulan Türk filmi afişlerinden bazılarını müzeye bağışlayacağını söyledi.

Afişlerinin 50'sinin bir alışveriş merkezinde festival kapsamında sergilendiğini belirten Kürkbaba, ''Yine kendime ait 50 eski Türk filminden oluşan VHS kasetleri müzeye bağışladım. Benim için tutku olan bu hobiyi ölene kadar sürdüreceğim'' diye konuştu.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir