28 Ekim 2010 00:00

Türk sineması da Arap dünyasına açılıyor

18. Uluslararası Şam Film Festivali'nin onur konuğu Türkiye

Türk dizilerinin büyük ilgi görmesinin ardından Türk sineması da Arap dünyasına açılıyor. Suriye'de gerçekleştirilecek olan Uluslararası Şam Film Festivali'ne onur konuğu olarak katılan Türkiye, Türk Sinemasını baş yapıtlarının yanı sıra Türk sinemasının 'Sultan'ı Türkan Şoray temsil ediyor.

Türkiye ile Arap dünyası arasında ilişkilerin gelişmesinin yanı sıra en büyük ilgiyi Türk dizileri görüyor. Ortadoğu'da büyük ilgi ile takip edilen Türk dizileri Arap izleyicileri adeta ekran başına kilitliyor. Türk dizilerinin gerisinde kalmak istemeyen Türk Sineması da Arap dünyasına açılıyor.

TÜRK SİNEMASININ BAŞYAPITLARI GÖSTERİLECEK
Suriye Kültür Bakanlığı tarafından organize edilen ve bu yıl 18'incisi gerçekleştirilecek olan festivale Avrupanın yanı sıra Ortadoğu ülkelerinden yaklaşık 45 ülke iştirak ediyor. Değişik ülkelerden yüzlerce filmin katılacağı festivalde Türkiye ismini yazdırmayı amaçlıyor.

Türk Sinemasının unutulmaz başyapıtları, 'Selvi Boylum Al Yazmalım', 'Üç Maymun', 'Neşeli Hayat', 'Babam ve Oğlum', 'Hazan Mevsimi', 'Cenneti Beklerken', 'Uzak', 'Hazan Mevsimi', 'Mayısı Beklerken', 'İklimler', 'Yumurta' gibi filmler Arap izleyicilerin beğenisine sunulacak. Onur konuğu olarak katılan Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray, Suriye Kültür Bakanı Muhammed Riyad İsmet tarafından plaketle ödüllendirilecek.

'BİR MİLAT OLACAK'
Program ile ilgili bilgi veren Türkiye'nin Şam Kültür Ateşesi Vehip Özdemir, festivalin Türk sinemasının Arap dünyasına açılması anlamında bir dönüm noktası olduğunu belirtti. Özdemir, "İnanıyorum ki bu festival Türk sinemasının Arap dünsına açılması anlamında bir milat olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Özdemir, Türkiye'den gelecek olan heyetin Suriyeli sinemacılar ile bir araya geleceğini belirterek,"Yapılacak görüşmelerde Türk ve Suriyeli sinemacılar işbirliği konularını ele alacaklar. Bunların arasında ortak yapımdan tutun, Suriyeli Sinema Bölümü öğrencilerinin Türkiye'de eğitimine ve ses, ışık gibi teknik çalışmalara kadar bir çok alandaki işbirliği konuları ele alınacak. Bunun da Türk sinemasının Arap dünyasına açılması anlamında büyük önem taşıyor" diye konuştu.

Suriye'nin başkenti Şam'da düzenlenecek olanolan Uluslararası Şam Film Festivali 7- 13 Kasım tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Yorumlar
  • Zaten dizilerden başlandı sinemaya uzandı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir