14 Ocak 2011 01:00

Türk sineması için bir ilk!

Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği(SETEM) Başkanı Mehmet Güleryüz yurtdışından telif hakkı alan ilk yönetmenin Nuri Bilge Ceylan olduğunu açıkladı.

MYNET SİNEMA'YI FACEBOOK'TAN TAKİP ETMEK İÇİN TIKLAYIN


Sinema ve Televizyon Eseri Sahipleri Meslek Birliği(SETEM) Başkanı Mehmet Güleryüz yurtdışından telif hakkı alan ilk yönetmenin Nuri Bilge Ceylan olduğunu açıkladı.


Güleryüz yaptığı açıklamada, son zamanlarda Türk sinemasının Avrupa’nın ve dünyanın çeşitli festivallerinde yüz güldüren başarılara imza attığını belirterek, yönetmenlerin kişisel başarılarının da Türkiye’nin uluslararası arenada saygınlığını arttırıyor ve Türk filmlerinin "ihraç ürün" haline gelmesi potansiyeline işaret ettiğini belirtti. Türkiye’nin Avrupalılaşmasında Telif Hakları konusunun önemli bir mesele olarak müzakere masasındaki yerini koruduğuna dikkat çeken Güleryüz şöyle devam etti:


"Sanatçıların üretkenliğinin devamı bakımından bunun vazgeçilmez olduğuna inanıyoruz. Yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından telif ücreti tahsil edilebilmesi uluslararası işbirliklerini gerektiriyor. Sinema alanında asıl eser sahibi olarak tanımlanan yönetmen ve senaristleri biraraya getirerek oluşturduğumuz meslek birliğimizin kuruluşunda Avrupa Birliği kriterlerini ve sanatçı haklarını gözeten bir vizyon oluşturduk. Uluslararası Asıl Eser Sahibi Meslek Birlikleri Organizasyonu CISAC’a üye olduk. Çeşitli ülkelerin meslek birlikleriyle karşılıklı anlaşmalara imza attık. Bu çabaların neticesini de almaya başladık. İsviçre, Nuri Bilge Ceylan’ın ’İklimler’ adlı sinema filmi için telif ücreti ödedi. Bu önemli bir ilktir. Meslekdaşlarımızın telif hakkı kazanımı konusundaki umutsuzluğu ve yılgınlığı düşünüldüğünde moral verici bir gelişmedir."

Yorumlar
    Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

    Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

    Son Haberler

    Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

    Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.