25 Eylül 2009 10:12

Türk Sineması'nda Rekor

Bu yıl bol bol Türk filmi izleyeceğiz!

Bu yıl vizyona çok sayıda Türk filmi girecek. Hatta eylül ayından itibaren bir dahaki hazirana kadar 70 Türk filminin vizyona girmesi planlanarak, ülkemiz için rekor sayı elde edilmiş olacak. NTV'den aldığımız habere göre Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik'in de sevindirici açıklamaları bulunuyor.KDV'nin İndirilmesi Yabancıları RahatlatacakTelif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Abdurrahman Çelik de, yeni sinema sezonuna ilişkin değerlendirmede bulundu.Yabancı film yapımcılarına teşvik niteliği taşıyan yasal düzenlemenin TBMM'de kabul edilmesinin ardından bu alanda önemli bir adım olduğunu belirten Çelik, ''KDV'nin indirilmesi, yabancıları biraz daha rahatlatacak. Ama bu, tek başına bir çare değil. Bunun yanında, en azından bir miktar da geriye dönük teşvik mekanizmasının oluşturulması gerekiyor. Bunun başarılması halinde yılda 4-5 film Türkiye'de çekilebilir'' dedi.Türkiye'nin, böylelikle gelecek 4-5 yıl içerisinde Türkiye'nin bu alanda en önemli ülkeler arasına girebileceğini vurgulayan Çelik, şunları söyledi: ''Bu filmlerin Türkiye'de çekilmesi, uluslararası anlamda tanınmamızı ciddi şekilde artıracaktır. Bu da doğal bir kültür hazinesine sahip bulunan ülkemizi de daha ön plana çıkaracaktır. Ülkenin genel ekonomik durumu gibi konuları düşünürsek, teşvik de hemen çıkamıyor. Çünkü teşvik de bir istisnadır, belli kayıpları göz önüne almanız lazım. Tabii burada kayıptan çok kazanç elde edilecek. Biraz da öyle düşünmek lazım. Yani hem maddi kazanç, hem de manevi olarak ülkenin tanıtımı açısından kazanç elde edilecek.''ABD'den ekim ayı içerisinde önemli yapımcıların geleceğini dile getiren Çelik, ''Bir aksilik olmazsa benim tahminim 2010 yılında iki büyük yabancı filmin Türkiye'de çekimi yüzde 70'ler civarında bulunuyor'' diye konuştu.Gişe Açısından Kriz ÖnemliKüresel krizin etkilerinin tüm dünyada halen yaşandığını dile getiren Çelik, ''Geçen yıl krizin başlangıcıydı. Bu yıl şu andan itibaren krizin tam göbeğindeyiz, önümüzdeki yıl da muhtemelen bu his devam edecek. Bu da 2009-2010 sinema sezonu için gişe açısından önem taşıyor'' dedi.Geçen sinema sezonunda gişe hasılatları açısından ilk 10'un Türk filmlerinden oluştuğunu ifade eden Çelik, ''Bu, gişe başarısı olarak inanılmaz, hiç görülmemiş bir şeydir ve çok sevindiricidir'' değerlendirmesinde bulundu. Bu sezon da gösterime girecek film sayısı açısından yeni bir rekora imza atılacağını aktaran Çelik, ''Eylül ayından itibaren gelecek yıl hazirana kadar yaklaşık olarak 70 film vizyona girecek. Bu da film sayısı itibariyle Türkiye'nin rekoru olacak. Gişe başarılarını da hep beraber göreceğiz. Muhtemelen gişede de iyi sonuçlar alacağız diye ümit ediyorum'' diye konuştu.
Yorumlar
  • Birisi harika diye başlar , birisi harika değil nicelik artar nitelik artmaz der. Sonra biri bunu diyeni de eleştirir.En sonda da biri yuvarlak bir yorum yapıp yorumları kapatır.Mutlu Son:)Yorumların işlenişi bile diğer binlerce blog, forum gibi aynı düzende. Yani sırf söylenmek için söylenmiş.İlki berbat diye başlasa berbat yazan dialektik gereği harika yazardı.Hadi bu klişe toplumundan bir Tarantino bekleyin.

  • Filmlerin niceliğindeki artışın niteliğinde de olması halinde sinemamızın kazandığı ivmeyi devam ettireceğini, konulardaki çeşitliliğin artması ve tür yelpazesinin genişlemesinin de bunu destekleyecek en önemli unsurlardan olacağını düşünüyorum.

  • arkadaslar sizde buldunuzda buluyonuz yahu.Eskiden Türkiyede yabancılar film cekmiyor diye üzülüyorduk simdide beklemeye deger filmler olacak mi, komedi-dram dısında bir film olabilecek mi diye soruyorsunuz :D Zamanla olcak bu isler , bugun kötü film cekilir yarın iyi film cekilir , yeter ki gelmeye baslasınlar film cekmek icin !

  • Bu kadar film gelecek ama kaçı film gibi film olacak.Kaç tanesine vay beee gerçekten harika diyeceğiz.1-2 tane anca.o da zar zor.artık birşeylerin değişmesi gerekiyor.Gelecek yıllarda eminim ki yeni sinemacılar gelip birşeyleri değiştireceklerdir. . .

  • Bu sene nitelik bazında artış olacağını düşünüyorum.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir