24 Haziran 2014 00:00

Türk Sineması'nın 100. yılında 100 kısa filme destek

Türk Sineması'nın 100. yılına özel olarak, 100 kısa filmciye projelerini gerçekleştirmelerine katkı sağlamak amacıyla toplam 500.000 TL yapım destek fonu sağlanacak.

Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği başta sinema olmak üzere, ülkemizde ve dünyada kültür-sanat alanını etkileme, şekillendirme ve güçlendirme çalışmalarında etkili bir şekilde yol alırken sinemamızın 100. yılında kısa filmcilere film üretimlerini kolaylaştırmak adına destek oluyor.


Türkiye'de ve dünyada etik, estetik ve teknik bütünlüğe sahip sinema filmlerinin gelişmesine katkı sağlanması, genç yapımcı ve yönetmenlerin yeni filmler üretmesine maddi ve manevi destekler oluşturulması, ülke sinemamızın bir kimliğe kavuşması adına, kurmaca, belgesel ve animasyon türündeki filmlere TRT ve İstanbul Medya Akademisi’nin de katkılarıyla her bir projeye 5.000 TL olmak üzere 100 kısa filme toplamda 500.000 TL destek imkanı sağlıyor.


Uluslararası Boğaziçi Sinema Derneği Yapım Destek Fonu'nu almaya hak kazanan proje sahipleri, sektörden ustalarla birlikte projelerini geliştirme ve uygulama imkanını da elde ederek bir usta-çırak ilişkisini deneyimlerken, projenin uygulama süreçlerini yönetecek olan İstanbul Medya Akademisi’nin mevcut ve potansiyel imkanlarından da projeleri adına yararlanma fırsatını elde edecekler.


GELECEĞİN SİNEMACILARI DESTEKLENİYOR


İstanbul Medya Akademisi, yazılı ve görsel medyanın ihtiyaçları doğrultusunda hem teknik hem de içerik alanlarında eğitimler düzenleyerek, bu alanları tanıtan ve de sunduğu geniş uygulama alanlarıyla mesleki tecrübe edinme konusunda önemli fırsatlar tanıyan bir eğitim kurumu olarak, destek almaya hak kazanan projelerin sahiplerine akademinin sinema bölümü kapılarını sonuna kadar açarak geleceğin sinemacılarını destekleyecek.


Projeler Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nin ilk senesinde ortaya koyduğu bakış açısı doğrultusunda; ''Etik, Estetik, Teknik'' bütünlük göz önüne alınarak değerlendirilecek. Değerlendirme jürisi yapımcılar, yönetmenler, senaristler ve sinema yazarlarından oluşacak. Her proje sahibine projesinin değerlendirme raporu gönderilecek. Yüksek nitelikte 100 kısa film projesine ulaşana kadar yarışma dönemler halinde devam edecek.


Yarışmanın ilk dönem son başvuru tarihi 15 Ağustos 2014 olarak belirlendi. UBSD Yapım Destek Fonu ilk dönem kazananları 14 - 28 Kasım 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek olan 2. Uluslararası Boğaziçi Film Festivali'nde gösterilecek ve UBFF’nin kısa film yarışma bölümlerinden olan Kısa Film Akademisi bölümünde hem 15.000 TL değerindeki ödül için hem de festivalin Büyük ödülü olan 50.000 TL değerindeki Ahmet Uluçay ödülü için yarışabilecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir