7 Nisan 2015 11:20

Türkan Şoray'ın sesi Nevin Akkaya hayatını kaybetti

Seslendirme sanatçısı Nevin Akkaya 96 yaşında hayatını kaybetti. Nevin Akkaya Türkan Şoray, Neriman Köksal, Hale Soygazi gibi ünlü isimlere ses vermişti. Nevin Akkaya yarın Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Seslendirme sanatçısı Nevin Akkaya hayatını kaybetti. 96 yaşında yaşama veda eden Nevin Akkaya Türkan Şoray, Hale Soygazi, Neriman Köksal, Arzu Okay gibi sanatçılara seslendirme yapmıştı. Türkan Şoray'ın 50'den fazla filmine ses veren Nevin Akkaya 7 Nisan salı günü Muhsin Ertuğrul Sahnesi'nde 10.30'da düzenlenecek törenin ardından, Teşvikiye Camisi'nde kılınacak öğle namazını müteakip Karacaahmet Mezarlığı'nda toprağa verilecek. Nevin Akkaya, 1919 da İstanbul’da dünyaya gelir. Lise tahsili ile birlikte konservatuarda şan ve tiyatro derslerine devam etti. 1937’de Şehir Tiyatrosu’na girdi. İlk rolü; Pergünt’deki Solveyg idi ve bu rolündeki aryayı Cemil Reşit orkestrası ile seslendirdi. ''Dublaj yapmak Pergünt oynamaya benzemez'' sözü yüzünden uzun bir süre seslendirme yapmamıştır. Muhsin Ertuğrul'un isteğiyle seslendirme yapmaya başlamıştır. Nevin Akkaya çok genç yaşlarında Muhsin Ertuğrul kabiliyetli bulduğu için tiyatro grubuna almak istedi. Akkaya’nın ailesi ünden kaçtığı için istemedi. Kendisinin isteği ise opera sanatçısı olmaktı. Ancak Muhsin Ertuğrul’un ısrarından kurtulamadı ve Aynaroz Kadısı’nda oynadı.

Başlıca oyunları : Shakespeare’den : Hamlet, Otello, Kış Masalı, Yanlışlıklar Komedyası, Nasıl Hoşunuza Giderse, Fırtına. Daha sonra : Cyrano de Bergerac, Ruy Blas, Don Carlos, Ocak Çekirgesi, Maryan’ın Kalbi, Üç Kız Kardeş, Karanlık, İdipus Kolonos’da. Yunan Klasikleri: Fedr, Alsest, Promete Zincirde. Muhsin Ertuğrul ile ; Kral Lear, Bir Adam Yaratmak ve daha bir çok oyunda birlikte rol almıştır. 1950’de Muhsin Ertuğrul, Nevin Akkaya ve bir grup ile beraber Şehir Tiyatrosundan ayrılarak Küçük Sahne’yi kurdu. Orada;Kanlı Düğün, Onikinci Gece, Örümcek, Fareler ve İnsanlar ve daha bir çok oyunda oynadı. O dönemde çok film ithalatla getiriliyordu. Türk filmi az çekiliyordu. Bunların hepsine dublaj yapmak gerekiyordu. İstanbul’un lüks sinemalarında filmler Fransızca ve İngilizce oynuyordu ama Anadolu sinemaları Türkçe seviyordu. 1952’de Tarık Gürcan ile evlenerek tiyatroyu bıraktı ve birlikte radyoda Arkası Yarın ve Bir Hikayemiz Var programlarının ikisini de senelerce yürüttüler. Tiyatro ile beraber ikinci iş olarak film seslendirmeleri yaptı.
Türkan Şoray'dan Hale Soygazi'ye, Suzan Avcı'dan Neriman Köksal'a kadar bir çok sanatçıyı seslendirdi. 1937 den 2000 senesine kadar 8000 in üzerinde film seslendirdi. 2007 yılında Uçan Süpürge Uluslararası Kadın Filmleri Festivali'nde Bilge Olgaç Başarı Ödülü Nevin Akkaya’ya verildi. Nevin Akkaya ilerlemiş yaşına rağmen sağlığı yerinde ve Şişli’de yaşıyordu. 6 Nisan 2015 tarihinde İstanbul'da 96 yaşında vefat etti.
Nevin Akkaya'nın seslendirme yaptığı bazı filmler
ümitler kırılınca
sayın bayan
adanalı tayfur kardeşler
komşunun tavuğu
sana layık değilim
anaların günlüğü
çamaşırcı güzeli
günahkar kadın
karanfilli kadın
siyah gül
ağlayan kadın
ana
ayrılsak da beraberiz
bir dağ masalı
her zaman kalbimdesin
kara duvaklı gelin
ölümsüz kadın
sinekli bakkal
tapılacak kadın
abbase sultan
aşk eski bir yalan
ayşem
dünyanın en güzel kadını
kadın intikamı
kadın severse
ateşli çingene
bana derler fosforlu
buğulu gözler
bülbül yuvası
herkesin sevgilisi
kara gözlüm
mağrur kadın
mazi kalbimde yaradır
merhamet
ateş parçası
güllü
gülüm balım çiçeğim
unutulan kadın
cemo
dönüş
asiye nasıl kurtulur
azap
gazi kadın
güllü geliyor güllü
namus borcu
açlık
bodrum hakimi
deprem
devlerin aşkı
baraj
dila hanım
selvi boylum al yazmalım
ferhat ile şirin
cevriyem
sultan
tatlı nigar

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir