20 Mart 2010 12:12

Türkiye Sinema Konseyi Önerileri

Kampanyanın içeriği, 15 Mart Pazartesi günü Beyoğlu Belediyesi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıyla duyuruldu.

Türkiye Sinema Konseyi, sinema sanatımızda ve film endüstrimizde kaydedilen başarıların gerekli yasa ve kurumlarla desteklenmesi için bir kampanya başlattı. Film endüstrisinin köklü bir reform yapmak amacıyla başlattığı kampanyanın içeriği, Türkiye medyası mensupları ve kamuoyuna 15 Mart Pazartesi günü Beyoğlu Belediyesi Tarık Zafer Tunaya Kültür Merkezi'nde düzenlenen toplantıyla duyuruldu. Toplantıya Hatice Aslan, Uğur Polat, Janset, Güven Kıraç, Erden Kıralı, Zafer Alagöz, Pelin Esmer, Mehmet Altıok, Selma Ergeç ve İclal Aydın'ın aralarında bulunduğu çok sayıda sanatçı ve yapımcı katıldı.Konsey adına Janset ve Zafer Alagöz basın açıklamasını okudu. Endüstrinin hiçbir kesiminin kısmi çözümler elde edemediğini belirten Alagöz, kazanımların ancak ortak bir birliktelik ile sağlanabileceğini belirtti. Alagöz, 'Fikri mülkiyet hakları alanında AB standartlarından çok uzağız. Her yıl AB raporlarında mahcubiyet verici raporlarla yüz yüze kalıyoruz. Günde 16 saat çalışıyoruz. Hiçbir sosyal güvencemiz yok. Setlerde iki yılda beş arkadaşımızı toprağa verdik. Dünyada dizi üretiminin standartları 25-60 dakika arasında iken biz her hafta 90 dakika yazmak ve çekmek zorunda kalıyoruz. Konuşmaya değecek hiçbir destek ve teşvike sahip değiliz. Maddi ve manevi kaynaklarımız hızla eriyor' dedi.Janset ise finans pazarlama, fikri mülkiyet hakları, sosyal güvenlik ve çalışma koşulları, eğitim ve sinema kültürünün korunması konusunda Konseyin hazırladığı önerileri açıkladı. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Yapımcı Aydın Engin'de hükümetin sorunları konusunda yapıcı yaklaştığını belirterek 'Bu konuda olması gereken en önemli şey siyasi irade. Hükümet bu konuda irade göstermelidir' dedi.
Yorumlar
  • Bende sana katılıyorum iso..:)

  • Çok haklılar...Aslında yabancı popüler dizilere bakıyorum da..25-60 dk. arası değişiyor..Lost 40 dk., Prison Break, Heroes..vs de öyle..Komedi dizileri de 20-25 dk.Bizde 90 dk..Film çekiyorlar sanki.Tabi bölümleri yetiştirecez,diye helak oluyorlar..Sigorta olayı da lazım tabi.Bi güvence şart.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir