11 Mart 2010 12:45

Türkiye Sineması Bir Dönüm Noktasında Mı?

Türkiye Sinema Konseyi İcra Kurulu, sinemamızın son aylardaki gelişmeleri ile ilgili bülten yayınladı...

Türkiye Sinema Konseyi İcra Kurulu imzalı bültende 1995'lerde fiilen başlayan yeniden yapılanma sürecinin 2003 yılında ilk kez Kültür Bakanlığı ve hükümet nezdinde de fark edildiğinden bahsediliyor.Aradan geçen yıllar içinde Türkiyeli filmlerle, Türkiye kökenli Avrupa vatandaşlarının çektiği filmlerin, uluslararası alanda bütün dikkatleri üzerine toplamayı başardığı, tüm bu gelişmeleri taçlandıran olgunun ise, dizi ihracatımızın, Balkan ülkeleri ve Ortadoğu'da dış politika ve dış ticarette etkinliğimizi artıran bir rol oynadığının fark edilmesi olduğu söyleniyor.Böylece sinemanın stratejik bir endüstri olduğuna değinen bültende,2010 yılının, Türkiye sinemasının bu konumunu yeni bir siyasete çevirme yılı olabileceğinden bahsediliyor.Konsey, Türkiye sineması'nın filmleri ve dizileri ile küresel endüstri içinde önemli bir yer edinmesinin, ülke ekonomisine ciddi bir kaynak yaratmasının mümkün olduğunu, bu gelişmelerin bir sonucunun Fransa Ulusal Sinema Kurumu yöneticilerinin Türkiye Sinema Konseyi'ne yaptığı davet olduğu haberini veriyor.16 - 19 Aralık 2009 tarihleri arasında Paris'te yapılan ilk tur görüşmelerde Fransa'nın Türkiye Sineması ile stratejik ortaklık kurmak istediği anlatılıyor.Bu ortaklık mekanizmalardan birisi Türkiye Senaryo Yazarları Loncası'nın, Fransa Yazarlar Loncasıyla iki yol önce tasarladığı kalıcı ortak üretim platformu "Yazarlar Köprüsü" (Writers' Bridge) projesi… Diğeri ise; kalıcı bir "yapımcılar net work'ü ve pitching"in kurumlaştırılması…Gelişmelerin bir sonucu da İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu ile başlayan işbirliği süreci.İTO Başkanı ve yöneticileri ile ortak bir çalışma grubu oluşturulması, "sinemanın stratejik bir endüstri olduğu" gerçeğinin hükümete ve 400 bin üyelerine anlatılması için bütün lobi güçlerini harekete geçirmeleri konusunda mutabakata varılmış.Tüm bu gelişmelerden bağımsız olmayan bir motivasyonun da Kültür Bakanlığıcephesinde yaşanmakta olduğu bildirilen bülten, bütün bu çalışmaların başarısının bizlerin dil ve güç birliğine bağlı olduğunu söyleyerek, hepimiz aynı gemideyiz diyerek noktalanıyor..
Yorumlar
 • Dram filmlerinde belli, kalıplaşmış senaryolar var..zaten dram filmlerinde fazla bütçe de ayırmaya gerek yok...beğendiğim çok kaliteli olduğunu düşündüğüm filmler olsa da, yeterli değil...gerilim filmi desek nadir çıkıyor.bi musallat ı beğendim...komedi de 10 filmden 2-3 tanesi dişe dokunur...tabi harcanan para miktarı önemli...ama düzgün bir senaryo da önemli...millet "Lord of the Rings, Avatar, A Beautiful Mind, The Godfather, Fight Club, Matrix çekiyor...ince eleyip sık dokuyorlar...biz de buna benzer filmleri sinemamızda görmek istiyoruz...kötü olsa da görmek istiyoruz..kötü yapa yapa iyisi çıkar elbet...kıskanmamak elde değil...gerçi harcadıkları paralar da ortada... :s işimiz yaş...Güneşi Gördüm lerle, Dondurmam Gaymak larla olacak iş değil bu...bu kadar eleştirime rağmen Türk filmlerine gidiyorum yine de...sevdiğim filmler çıkıyor..sakın yanlış anlaşılmasım yukarıdaki yazdıklarım...sadece çeşit anlamında,dünyada olanlar hakkında yazdım...

 • Gerçek anlamda dünyada ses getirebilecek yapımlarla Türk sinemasında bir ivme olduğu apaçık ortadadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • 7 Aralık vizyondaki filmler 7 Aralık vizyondaki filmler

  Sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli, 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkanları Şampiyon, Don Kişot'u Öldüren Adam ve Son Çıkış.

 • Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman

  Serdar Akar’ın yönettiği, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik’in başrolü paylaştığı film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Çiçero’nun gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

 • Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

  Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor. Altan Erkekli’nin Mehmet Hoca olarak kamera karşısına geçtiği filmin çekimleri geçen hafta başladı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir