2 Ocak 2013 01:00

Türkiye yerli filmde birinciliğini korudu

Geçen 4 yılda gösterime giren yerli film oranlarıyla Avrupa birinciliğini kimseye kaptırmayan Türkiye, bu yıl da yüzde 47 ile unvanını korudu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü yetkililerinden edinilen bilgiye göre, 51 gösterim haftasında 42 milyon 87 bin 182 kişi beyaz perdedeki sihirli dünyayı izledi.

Bu yıl sinemaseverler gişelere toplam 402 milyon 589 bin 913 lira 29 kuruş bıraktı. Böylece Türkiye'de tüm zamanların rekoru kırıldı.

Bu yıl, son hafta hariç, 55 yerli film gösterime sunuldu. Yerli yapımları izleyen 19 milyon 744 bin 606 kişi, gişelere 172 milyon 791 bin 214 lira 43 kuruş bıraktı.

Geçen dört yılda gösterime giren yerli film oranlarıyla Avrupa birinciliğini kimseye kaptırmayan Türkiye, bu yıl da yüzde 47 ile unvanını korudu.

Gösterime giren 55 yerli filmin 14'ü Bakanlık desteğiyle çekildi. Bu filmler arasında 583 bin 880 kişiyle en çok izlenen film olan ''Kurtuluş Son Durak'' da bulunuyor.
AA

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir