25 Eylül 2009 10:12

Uç Erol Günaydın!

Cannes Film Festivali'nin açılış filmi "Up-Yukarı Bak"ın Türkçe seslendirmesinde Erol Günaydın baş karaktere sesini verecek

Walt Disney'in Türkiye Sinemaları'nda 16 Ekim 2009'da Disney Digital 3-D tekniğiyle gösterilecek olan üç boyutlu en yeni animasyonu "Up-Yukarı Bak"ın baş karakteri Carl'a filmin Türkçe seslendirmesinde, 54 yıldır Türk tiyatrosuna ve sinemasına büyük emeği geçen çok değerli sanatçımız Erol Günaydın (1933 doğumlu) hayat verecek.Çeşitli TV dizilerinde de oynayan Erol Günaydın'ın en ünlü seslendirme çalışması TRT'de yayınlanan "Ayı Yogi" adlı çizgi seriydi.Carl karakteri "Yukarı Bak"ta evine bağladığı binlerce balonun yardımıyla benzersiz bir Güney Amerika yolculuğu yaşayan ve 78 yaşında olduğu halde sınır tanımayan, yorulmak bilmeyen bir maceraperest. Carl'ın binlerce balonun uçurduğu evinin 8 yaşındaki kaçak yolcusu da var.Carl ve eşlikçisi o güne dek kimsenin yaşamadığı eşşiz bir serüvenin içinde bulacaklardır kendilerini.Carl karakterinin İngilizce seslendirmesini 1971-1980 tarihleri arasında 7 TV Oscar'ı Emmy ve 5 Altın Küre ödülü kazanan Ed Asner yaptı.1929 doğumlu Ed Asner'ın baş karakteri Carl'ı seslendirdiği "Up-Yukarı Bak" bu yıl Cannes Film Festivali'nin açılış filmi seçilme onurunu elde etti. Festivalde yarışma dışı gösterilen "Up-Yukarı Bak", böylece festivalin 62 yıllık tarihinde açılış gecesinde gösterilen ilk animasyon ve 3 boyutlu film oldu.Cannes Film Festivali Organizatörlerinin açılış gecesi için "Up-Yukarı Bak" filmini seçmesinin çok önemli bir nedeni var. Sinema salonlarında daha fazla 3 boyutlu film gösterilmesi için Hollywood'un son dönemdeki çabasına onlar da katkıda bulunmak istediler.Disney ve Pixar'ın 10. animasyon çalışması olan "Up-Yukarı Bak"ın yönetmenliğini Bob Peterson ile Pete Docter birlikte yaptılar. Geçtiğimiz yıllarda "Monsters, Inc-Sevimli Canavarlar" adlı Disney animasyonunun yönetmenliğini üstlenmiş olan Pete Docter, ayrıca Pixar'ın ilk uzun metrajlı animasyon filmi "Toy Story-Oyuncak Hikayesi"nin öykü ve karakter geliştirmesini yapmıştı. Bunun dışında ayrıca "A Bug's Life-Bir Böceğin Yaşamı"nda storyboard sanatçısı olarak çalışmış, "Toy Story 2-Oyuncak Hikayesi 2"nin ilk öykü treatmanını yazmıştı. "Up-Yukarı Bak"ın diğer yönetmeni Bob Peterson ise, "Finding Nemo-Kayıp Balık Nemo"da senaryo yazarı olarak çalışmıştı."Up-Yukarı Bak"ın süpervizörlüğünü üstlenen John Lasseter, Walt Disney ve Pixar Animasyon Stüdyolarının Kreatif Bölüm Başkanlığını yapıyor. Ayrıca "Toy Story-Oyuncak Hikayesi", "Toy Story 2-Oyuncak Hikayesi 2", "A Bug's Life-Bir Böceğin Yaşamı ", "Monsters, Inc-Sevimli Canavarlar", "The Incredibles-İnanılmaz Aile", "Finding Nemo-Kayıp Balık Nemo", "Cars-Arabalar", "Ratatouille-Ratatuy" ve "Wall.E-Vol-I"i gibi dev animasyon filmlerinin Oscar ödüllü yönetmeni ve yapımcısı olarak tanınıyor.Walt Disney önümüzdeki birkaç yıllık süre için de çok sayıda 3 boyutlu film üretmeyi planlıyor.
Yorumlar
  • Gerçekten çok dorğu bir seçim oldukça karizmatik bir sesi var. Ustaya saygılarımızla...

  • Cuk diye oturdu yerler ya tam öyle bir seçim

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir