7 Nisan 2016 08:43

Ülkü Erakalın vefat etti

Ünlü yönetmen Ülkü Erakalın, 82 yaşında hayatını kaybetti.

Türk sinemasının ünlü yönetmenlerinden Ülkü Erakalın, bir süredir tedavi gördüğü Haydarpaşa Numune Hastanesi'nde dün akşam vefat etti.

82 yaşında ölen Ülkü Erakalın'ın cenazesi, yarın öğleyin Teşvikiye Camii'nde kılanacak namazın ardından Kulaksız Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

İstanbul'da 1934 yılında doğan Erakalın, İstanbul Belediye Konservatuvarı Müzik Bölümü'nden mezun oldu. Sanat hayatına 1958 yılında başlayan Erakalın, ilk deneyimleri sırasında Lütfi Akad'ın asistanlığını yaptı. 1961 yılında ilk filmi "Unutamadığım Kadın"ı çekti. Anılarını içeren 4 kitap kaleme alan Ülkü Erakalın 200 civarında filme imza attı.Ünlü yönetmenin rejisörlüğünü yaptığı filmler arasında, "Lekeli Aşk", "Acı Yıllar", "Aldırma Gönül", "Kadınlar Koğuşu", "Dudaktan Kalbe", "Üvey Ana" ve "Ben Sana Mecburum" yer alıyor.

Erakalın, 1972 Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde "Üvey Ana" ile En İyi 3. Film Ödülü, 1976'da da "Ben Sana Mecburum" adlı filmle 1. İstanbul Uluslararası Film Festivali'nde Birincilik Ödülü'nü kazandı. Ünlü yönetmen, son olarak, 2009'da "Çığlık Çığlığa Bir Sevda" adlı filmiyle 2009 Altın Portakal Onur Ödülü'ne değer görüldü.

SAFA ÖNAL: ÇOK ÜZGÜNÜM

Senarist, yönetmen, yazar Safa Önal, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vefat haberini duyduğunda çok üzüldüğünü belirterek, "Bu saatte bu haberi keşke almasaydım. Diyecek hiçbir şey bulamıyorum. Sevdiğim ve çalıştığım bir adam. Yalnız yönetmen tarafıyla değil, müzisyen tarafıyla da var olan, akordeon çalan, besteleyen, sesiyle de güzel söyleyen biriydi. Yeşilçam'ın en parlak zamanındaki kişilerden, o çatıyı en yükseğe yükseltenlerdendi. Çok üzüldüm" dedi.

Önal, bir neslin sonunun geldiğini dile getirerek, şöyle konuştu: "Yeşilçam'ı Yeşilçam yapanlar, Türk sinemasını kuranlar, büyük bir seyirci kitlesini hazırlayanlar, aşk ve şevkle çalışanlar, birbirlerine omuz verenler, birbirini kıskanmak yerine yüceltenler, birer birer çağrılmakta ve çekip gitmekteler. Artık perde yavaş yavaş kapanmak üzere. Son derece hatır sever ve kalp kırmaktan çekinirdi. Yaptığı işe son derece bağlıydı. Dostluğumuz 'Ekmek Parası'yla başladı. Ondan sonra da beraber çalıştık, beraber tartıştık. İş dışında da arkadaşımdı, sevdiğim adamdı. İlk tanıdığımda, Ekmek Parası'nı çekiyordu. Bunu pek kimse bilmez, Tepebaşı'nda bir lokalde akordeon çalıyor ve şarkı söylüyordu. Beni davet etti. Gittim, onu dinledim, seyrettim, alkışladım."

Erakalın'la yaklaşık 1,5 ay önce görüştüklerini açıklayan Önal, "Sağlıklıydı. Hasta bir hali yoktu. Şimdi de İKSV Film Festivali'nde Sinema Onur Ödülü alacaktı. Ne zaman öldüğüne bakmak lazım. Yarın bu adam ödül alacaktı. Yaşam boyu bütün ömrünü verdiği bir mesleğin, hizmet ettiği mesleğin karşılığında kutlanacaktı. Dün Sadri Alışık'ın mezarında konuştum. Şimdi Ülkü. Ekrem Bora, Metin Erksan, Halit Refiğ, Memduh Ün gitti. Arka arkaya bir bağ bozumu gibi. Allah ona gani gani rahmet eylesin, huzur içinde uyusun inşallah." ifadesini kullandı.

Yönetmen Mesut Uçakan da Erakalın'ın, "tipik bir Yeşilçam yönetmeni" olduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi: "Şüphesiz her Yeşilçam yönetmeni gibi iyi filmleri de oldu, kötü filmleri de. Yeşilçam yönetmenleri önce var olma mücadelesindeydiler. Bu yüzden de bugünkü bağımsız sinemacılar kadar özgür olamadılar. Ama Yeşilçam sineması, kalıplaşmış anlatım biçimiyle, sakız haline gelmiş ama yine de oluk oluk seyirci toplayan konularıyla, onca çilelerine rağmen sırf aşkları ve tutkularıyla çalışan yönetmeni, kameramanı, ışıkçısı, setçisiyle aslında sinemamızı var eden sinemadır."

Yeşilçam sinemasını inkar etmenin ve hor görmenin nankörlük olacağı yorumunu yapan Uçakan, "Aksine, o dönemin her çalışanı küçüğü ile büyüğü ile birer kahramandır. Biz şimdi bu kahramanlardan birini kaybettik. Allah rahmet eylesin." diye konuştu."TERTEMİZ AŞKLARIN YÖNETMENİ"


Yönetmen Nazif Tunç ise Erakalın'ın Türk sinemasının altın çağının altın yönetmenlerinden biri olduğu düşüncesini paylaşarak, şunları anlattı:

"Duygulu filmleriyle, aşk üstüne yaptığı filmlerle gönüllere taht kurmuş Ülkü hoca Hakk'ın rahmetine kavuştu. Böylece Türk sinemasını ve Yeşilçam'ı var eden büyük dallardan birisi daha yıkılmış oldu. Bu bakımdan, Türk sinemasına getirdiği, temiz, saf, fedakarlıklarla örülü aşkları anlatan filmleri ile hatırlayacağız onu. Tertemiz aşkların yönetmeni, fedakarların, temiz duyguların yönetmeni ve bugünlerde aradığımız bütün güzel duyguların yönetmeni olarak hatırlıyoruz."

Erakalın ile 2013 yılında Elazığ'da yapılan bir kısa film festivalinde jüride bir arada olduklarını söyleyen Tunç, ünlü yönetmenin üniversite öğrencilerine ve Elazığlılara sinema anılarını ve deneyimlerini paylaştığını aktardı.

Tunç, Erakalın'ın çekimlerini 2009 yılında tamamladığı son filmi "Çığlık Çığlığa Bir Sevda" filmini sinemada gösterme şansı bulamadığına işaret ederek, şunları dile getirdi: "Ediz Hun'un başrolünde oynadığı, Zeki Müren'in sanat hayatını anlatan bu son filmini gösterime sokmaya çalışıyordu. Sinemalarda göstermekte zorlanıyordu. Bana ilginç gelen, Türk sinemasının en güzel aşk filmlerini çekmiş, bir zamanlar seyircilerin kapı pencereyi kırarak seyrettiği filmlerin yönetmeni son filmini sinemada gösterme şansını bulamadı. Türk sinemasının başı sağ olsun."

Yönetmen İsmail Güneş de "Ülkü Erakalın benim aklım başımdayken gördüğüm ilk filmin yönetmenidir." diyerek, "Onu o 'Damga' filmiyle hatırlıyorum. O yüzden benim için ayrı bir değeri vardır. Romantik aşk filmlerinin çok ilginç yönetmenlerinden biridir. O alanda, kült denebilecek birçok filmi vardır. Rahmetle anıyorum." şeklinde konuştu."HALKIN NABZINI TUTAN BİR YÖNETMENDİ"


Sinema yazarı İhsan Kabil ise ünlü yönetmenin Yeşilçam'ın Yeşilçam olduğu zamanlardaki yönetmenlerden biri olduğunu vurgulayarak, şu değerlendirmede bulundu:

"Erakalın, birçok 'Türk sineması, halk sineması' diye ifade edilen filmlere imza atan bir isimdi ve baya bir yekun tutuyordu filmleri. Melodram, romantik filmler diyebileceğimiz, kimilerini şarkılarıyla hatırlayacağımız filmleri beyaz perdeye getiren, halkla buluşturan kıymetli bir isimdi. Sinemamızı Yeşilçam yapan isimlerden biriydi Erakalın, bir çam daha devrildi. Halkın nabzını tutan yönetmenlerden biriydi."

Yönetmen Abdulhamit Güler ise, Erakalın'ın Yeşilçam'ın en üretken isimlerinden birisi olduğunun altını çizerek, "Klasik Yeşilçam tarzının sinema ve televizyondaki en önemli temsilcilerindendi." ifadesini kullandı.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

   Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

  • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

   Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

  • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

   Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir