23 Mayıs 2014 00:00

Ünlü oyuncu kırbaçlanacak mı?

Cannes Film Festivali'nde festival başkanını yanağından öperek selamlayan İranlı oyuncu Leyla Hatami’nin kırbaçlanarak cezalandırılması isteniyor.

Fransa’daki Cannes Film Festivali sırasında festival başkanını yanağından öperek selamlayan İranlı oyuncu Leyla Hatami’nin hapsedilmesi ve kırbaçlanarak cezalandırılması için mahkemeye başvuruda bulunuldu.

Hürriyet'te yer alan habere göre Hizbullah Öğrencileri adlı bir grup İran mahkemelerine yaptıkları başvuruda, Hatami’nin festival başkanı Gilles Jacob’u öperek İslami yasaları çiğnediğini belirtti ve ünlü oyuncunun kamu önünde kırbaçlanarak cezalandırılmasını talep etti.


Başvuruda toplum içinde yabancı bir erkeği öpmenin İslami ceza kanununa göre hapisle cezalandırılması gerektiğine de dikkat çekildi.

İran’dan gelen tepkiler üzerine Jacob bir açıklama yayınlayarak Hatami’yi öperek selamlarken bir art niyeti olmadığını söyledi ve “Oldukça sıradan batılı bir gelenekle ilgili verilen bu tepkilerin hiçbir temeli yok” dedi.

İran’ın Kültür Bakan Yardımcısı Hüseyin Nussabadi ise bir açıklama yayınlayarak Hatami’nin Cannes Festivali’ne gitmesinin “Dini inançlara aykırı” olduğunu söyledi ve “İran kadını saflığın ve temizliğin simgesidir, öyle olmalıdır” dedi.

Ünlü yönetmen Ali Hatami’nin kızı Leyla Hatami, 2012 yılında En İyi Yabancı Film Oscar’ını kazanan “Ayrılık” filmindeki rolüyle uluslararası üne kavuşmuştu. Altın Palmiye jürisinin 5 kadın üyesinden biri olan Hatami İran’da yaşıyor.

Yorumlar
  • Banazlığın bu kadarıda fazla yani o zaman gönderme başka ülkelere sanatcını bide dini olaya alet ediyorlar töbe töbe yarabbi

  • uyarı cezası verilmiş mi daha önce?

  • Antalyaya gelen iranlı turistleri üstsüz güneşlenirken yakalasar cezası ne olurdu acaba

  • 06hakan madem o kadar adamsın neden peçeli bi bayan fotosu yok profilinde?

  • kesin bizim hükümetin işidir. kedidir kedi öpen kedidir kedi. Türkiyede olsa offf ne gösteriler yapılırdı.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir