11 Ocak 2016 15:47

Unutulmaz Kemal Sunal Filmleri

Kapıcılar Kralı (1976)

1976 yapımı Türk filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Zeki Ökten oturmaktadır. Filmin senaristliğini Umur Bugay üstlenmiştir. Yapımcılığını ise, Arif Keskiner ve Abdurahman Keskiner üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Bilge Zobu, Sevda Ferdağ, Sevil Üstekin, Şevket Altuğ gibi isimler yer almıştır. Film, Antalya Film Festivali’nde, “En İyi İkinci Film” ödülünü kazanmıştır. Ayrıca Kemal Sunal “En Başarılı Erkek Oyuncu” ödülünü alırken, Zeki Ökten ise, “En Başarılı Yönetmen” ödülünü almıştır. Film saf gibi görünen ancak çok akıllı biri olan apartman kapıcısı Seyid’in, apartman sakinleri ile olan ilişkilerini komik bir şekilde ele alır. Yeni yönetici ile hiç iyi geçinemeyen Seyid, apartmanda olup bitenleri lehine çevirmeyi ve yerini garantilemeyi her zaman başarır. Farklı farklı apartman sakinleriyle olan ilişkisi, tüm apartmanda olup biteni bilmesi, tüm daire sakinlerini parmağında oynatmasına yeter de artar bile. Eline geçen her kozu akıllıca değerlendiren Seyid kısa süre içerisinde apartmanın %51’ini satın alır. Komşuluk ilişkilerini ve daire sakinleri arasında dönen entrikaları komik bir şekilde yansıtan bu filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririz.
Imdb: 8.5
Şabanoğlu Şaban (1977)
1977 yapımı Türk güldürü filmidir. Filmin yönetmenliğini, Eski Türk filmlerinin usta yönetmeni Ertem Eğilmez yapmıştır. Filmin yapımcılığını Ertem Eğilmez ve Nahit Ataman üstlenirken, senaristliğini ise Sadık Şendil üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Halit Akçatepe, Adile Naşit, Şener Şen, Ayşen Gruda, Şevket Altuğ gibi unutulmaz isimler yer almıştır. Filmde, Şaban rolüyle Kemal Sunal ve bir eğlence mekanında çalgıcılık yaptığı asker arkadaşı Ramazan (Halit Akçatepe), kanto sanatçısı Nigar’a (Ayben Erman) aşık olurlar. Nigar’ın belalı sevgilisi Kadırgalı Eşref (Dinçer Çekmez) polisin aylardır yakalayamadığı bir suçludur ve Şaban’la Ramazan’ın Eşref’i yakalaması üzerine, askerde kumandanları Hüsamettin’in kayınpederi olan Nazır Paşa’nın (Sıtkı Akçatepe) gizli polisliğini yaparlar. Yeni görevleri ise Nazır Paşa’nın kız kardeşinin kaybolan elmasını bulma görevidir. Entrika ve kahkaha dolu bu filmi izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.9
Kibar Feyzo (1978)
1978 yapımı Türk komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda Atıf Yılmaz oturmaktadır. Filmin yapımcılığını Nahit Ataman ve Ertem Eğilmez üstlenirken, senaristliğini ise İhsan Yüce üstlenmiştir. Filmin müzikleri usta sanatçı Cahit Berkay’a aittir. Film, Harran köyünde çekilmiştir. Feyzo, askerden döner ve köylüsü Gülo’yla evlenmek için talip olur, ancak başka talipleri de olunca babası başlık parasını açık arttırmaya çıkarır. On binini peşin on binini senet karşılığında olmak üzere kızını Feyzo’ya verir. Başlık parasını biriktirmek için şehire gittiği sırada, orada başlık parasının olmadığını görür ve köylülere bunu bildirir. Köylü halkı ile birlikte ağalara karşı cephe oluştururlar. Kara mizah sayılabilecek bu güldürü filmini izlemenizi tavsiye ederiz.
IMDb: 8.8
Zübük (1980)
Aziz Nesin’in Zübük adlı romanından beyaz perdeye uyarlanmıştır. Filmin yönetmen koltuğunda Kartal Tibet oturmaktadır. Filmin senaristliğini Atıf Yılmaz, senaristliğini ise Türker İnanoğlu üstlenmiştir. Film, oyuncu kadrosu açısından oldukça zengindir. Filmde; Kemal Sunal, Nevra Serezli, Bülent Kayabaş, Osman Alyanak, Ali Şen, Metin Serezli, Memduh Ün, Alpay İzer, Zeki Alpan, Nubar Terziyan, Şemsi İnkaya, Hüseyin Kutman, Nevzat Okçugil, Bilge Zobu, Reha Yurdakul, Nehat Gürçen, Mesut Sürmeli, Seyfettin Karadayı gibi isimler yer almıştır. Filmin müzikleri, Esin Engin’e aittir. Film kara mizah olabilecek bir niteliktedir.
Filmde, Kemal Sunal pekte alışık olmadığımız bir roldedir. İbrahim Zübükzade adında, sözünde durmayan ve sürekli ahlaksızlığıyla planda olan bir siyasetçi rolündedir. Kendisiyle ilgili haber yapmak isteyen Gazeteci Yaşar (Metin Serezli), kendisiyle ilgili bilgi toplamak amacıyla köyü Gülören’e gider ve oradaki halka kendisinin nasıl bir adam olduğunu sorar. Alınan cevaplar nettir. Herkes kendisinden nefret eder ve kendisinin bir sahtekar olduğunu söyler. Rüşveti sürekli işine karıştıran İbrahim, herkesi illallah ettirmesine rağmen, cin fikirliliğiyle kendini her zaman için aklamayı başarmıştır. Muhalefet partisinden olan Kadir Ağa’nın (Kadir Savun) kızını, evlenme vaadleriyle kandırıp birlikte olur. Ancak Yektane (Nevra Serezli) silah zoruyla da olsa İbrahim’i nikah masasına oturtturur. İbrahim halkı öyle oyunlara getirir ki sonunda herkes belediye başkanı olması için yalvarır durama gelir. Böyle kurnazlıklarıyla Milletvekilliğine kadar gider. Anlatılanlardan çok etkilenen gazeteci Yaşar, İbrahim ile yüz yüze görüşmek ister ve bir randevu ayarlar. Ancak Zübükzade kendisini öyle bir anlatır ki neredeyse, ona acıyacak hale gelir. Ta ki bunların bir oyun olduğunu ve kendisini de bu oyuna alet ettiğini anlayana kadar. Film, çirkin politikacılar karşısında halkın her zaman haklı olduğu temasını çarpıcı bir şekilde izleyicisine aktarabilmiş. Bu filmi izlemediyseniz izlemenizi öneririz.
IMDb: 8.5
Garip (1986)
1986 yapımı komedi dram filmidir. Filmin yönetmenliğini, senaristliğini ve yapımcılığını Memduh Ün üstlenmiştir. Filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Fatoş Sezer, Nilgün Saraylı, Reha Yurdakul, Sevil Üstekin, Aslan Altın, Tuncer Selvi, Necdet yakın gibi isimler yer almıştır. Filmin müzikleri Cahit Berkay’a aittir. Filmde Kemal Sunal, ne iş olsa yapan, ekmeğini taştan çıkaran ve Beşiktaş aşığı bir genci canlandırmaktadır. Bir gün bir sandalın içinde bir bebek bulur. Arayıp sormasına rağmen bebeğin sahibini bulamaz. Bebeğe kendisi bakmaya başlar. Bebeğin altını değiştirirken “Sen Galatasaraylısın galiba, onlar hemen su koyverirler.” der. Tüm bu telkinler sonunda Fatoş adını verdiği bebek büyür ve gerçekten de Galatasaraylı olur. Kızı ile yaşadığı mütevazi hayatı konu alan film Beşiktaş fanatiklerinin de severek izleyeceği bir filmdir.
IMDb: 7.1
Japon İşi (1987)
1987 yapımı Türk komedi filmidir. Filmin yönetmenliğini Kartal Tibet yapmıştır. Yapımcılığını Yahya Kılıç, senaristliğini ise Erdoğan Tünaş üstlenmiştir. Başak (Fatma Girik) gazinoda şarkıcılık yapan bir sanatçıdır. Hapishaneden çıkmasına çok az kalan belalısıyla evlenmemek için yurtdışına çıkar. Gazinocular Başak’ı aramaya devam ederken, aynı gazinoda garson olan Veysel’de (Kemal Sunal) Başak’a aşıktır. Bir gün Veysel gaspçıların elinden Japon bir insanı kurtarır ve arkadaş olurlar. Arkadaşı Japonya’dan tıpatıp Başak’a benzeyen bir robot gönderir ve komik olaylar birbirini takip etmeye başlar. Bu filmi izlemeyenler için öneriyoruz.
IMDb: 6.2
Koltuk Belası (1990)
Yönetmenliğini Kartal Tibet’in yaptığı 1990 yapımı Türk filmidir. Filmin senaristliğini Erdoğan Tünaş, yapımcılığını ise Yahya Kılıç üstlenmiştir. Filmin müzikleri Cahit Berkay’a aittir. Filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Sema Çeyrekbaşı, Gökhan Mete, Berna Laçin, Erdoğan Aydemir, Uluer Süer, Hüseyin Köroğlu, Cem Meto, Sedat Demir gibi isimler yer almıştır. Filmin konusu ise, İmar Müdürlüğü’nde çalışan saf ve iyi yürekli bir adam olan Zühtü Kaya (Kemal Sunal), belediye başkanlığı seçimlerine girer ve rakiplerine büyük fark atarak belediye başkanı olur. Ancak ne var ki, onu başkan yaptıranlar yakasını bir türlü bırakmazlar ve bitmek bilmeyen istekler yağmuruna tutulan Zühtü ne yapacağını bilemez. Düzenbazlığa, rüşvete bir son veren Zühtü, parti başkanından bu konu hakkında uyarı alır. Kendinden önceki tüm başkanlar zor durumlarda hep koltuğu suçlamıştır. Kendisi koltukla barışık olacağına söz verir ancak filmin sonlarına doğru kendisi de koltuğa düşman olur. Film izlemeyenler için seyircilerini bekliyor. İyi seyirler.
IMDb: 7.1
Gülen Adam (1990)
1990 yapımı Türk yapımı dram komedi filmidir. Filmin yönetmen koltuğunda, Kartal Tibet oturmaktadır. Filmin yapımcılığını Yahya Kılıç, senaristliğini ise Erdoğan Tünaş yapmıştır. Filmin müzikleri Cahit Berkay’a aittir. Filmin oyuncu kadrosunda Kemal Sunal, Aydan Burhan, Ahmet Sezerel, Bilge Zobu, Diler Saraç, Gülten Ceylan gibi isimler yer almıştır. Film her ne kadar güldürü unsurları barındırsa da dönemin gecekondu yıkımlarını ve fakirlik gibi olayları çarpıcı bir şekilde ele almıştır. Tüm olaylar karşısında akıllıca düşünen ve doğduğu andan itibaren her şeye gülen bir adamın hikayesini konu alır. Olur olmaz her şeye gülen bu adam doktorların haylice dikkatini çekmiştir. Herkes dört gözle ağlayacağı olayı beklerken, o çocuğunun doğumuna ağlar. İnce mesajları ve mükemmel oyunculuğuyla mükemmel işler çıkartan Kemal Sunal bu filmi ile de yine seyirciyi kendisine hayran etmeyi başarıyor.
IMDb: 7.0
Bu da ilginizi çekebilir:
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

   Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

  • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

   Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

  • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

   2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

  • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

   Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir