8 Nisan 2013 00:00

Usta yönetmen Başbakan'a böyle seslendi

Usta yönetmen Costa-Gavras, Başbakan Erdoğan'dan Emek Sinemasını kurtarmasını istedi.

Usta yönetmen Costa-Gavras Emek Sineması'nın yıkılmasını politik, sosyal ve sanatsal bir hata olarak niteleyerek, Başbakan Erdoğan'dan Emek Sinemasını kurtarmasını istedi.

32. İstanbul Film Festivali'nin "Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü almak üzere İstanbul'a gelen usta yönetmen Costa-Gavras dün Beyoğlu'nda Emek Sineması'nın yıkımını protesto gösterisi sırasında yaşananlara değindi.

Costa-Gavras konuyla ilgili yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı: "Barışçıl bir toplantı sonrasında çıkan ve tam olarak neyin tetiklediği bilinmeyen şiddet olayları bize bu toplantının asıl sebebini unutturmamalı.
Önemli bir sinema, bir kültür merkezi, tahrip edilmemelidir. Bu sanki geçmiş belleğimizden bir parçayı silmek ve gelecek için önemli bir mekânı ortadan kaldırmak gibidir. Bu da politik, sosyal ve sanatsal bir hata olur.
Bulunduğu yerin gerektirdiği tüm saygı ile, Başbakan’a, İstanbul’un kültürel bütünlüğünün garantörüne seslenmek istiyorum. Ondan bu salonu kurtarmasını ve ticaretin kültürden üstün gelmemesi için harekete geçmesini rica ediyorum.

Costa-Gavras"

Yorumlar
  • işte akil bir insan örnehi tarafsız biri konuşmalarından anlaşılan burda yabılan iş insanların istekleri dışıına çıkmasın ticaret değil insanlık kazansın isteği ama anlamadan bile olsa yapılanlar farklı yerlere gidiyor diyede sitem etmiş doğru olarak çünkü yaşadıklarrı yerlerde böyle ticari amaçlı bile olsa kimsenin rant kavgasını cebim dolsun mantığını göremezsiniz belki şaşkınlığı ondan.......?

  • SAYIN COSTA.ülkendeki ve tüm ülkelerdeki genelevlerinde kapatılması için insanlık adına bir çırprnış gösterirmisin...ve o ruhsuz bina için yürüyenlerle birlikte o zulüm altındaki kadınlar için yürüyebilirmisin...zira onlar isteyerek deil zorla çalıştırılıyorlar....sistem buna müsade ediyor... laik kesim bu zulüm yerleri kapatıldığını duyarsa ülke elden gidiyor şeriat geliyor der.......SÖYLESENE İNSANLIK ADINA GÖSTERİŞTEN BAŞKA NE YAPABİLİRSİNİZ.....

  • sanat düşmanı akp devletinin sultan-i padişahı ne anlar emekten o sadece gemicikleriyle ilgilensin

  • helal olsun bu yönetmene

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir