1 Mayıs 2013 00:00

"Usta" yönetmenlere farklı bir bakış

Sinema tarihine yön veren yönetmenler Mayıs ayı boyunca Akbank Sanat'ta...

Akbank Sanat Merkezi’nde Mayıs ayı boyunca sinema tarihine yön vermiş, her biri bugün “usta” olarak kabul edilen auteur yönetmenler ve filmleri ele alınacak.


Etkinlik, Hayal Perdesi Sinema Dergisi yazarlarından ve Sinematek Derneği eğitmenlerinden Barış Saydam’ın rehberliğinde gerçekleştirilecek. Program ise şöyle:

3 Mayıs Cuma 18.30-20.30 Alfred Hitchcock
Gerilim sinemasının en önemli yönetmeni olarak kabul edilen Alfred Hitchcock’un sineması hangi dönemlere ayrılır, her dönemde baskın tema ve biçimsel özellikler nelerdir, Hitchcockyen gerilim nasıl oluşturulur? Bu ve buna benzer sorular peşinden gidilerek, Hitchcock sineması yakından incelenecek.

17 Mayıs Cuma 18.30-20.30 Luis Bunuel

Hem gerçeküstücülüğün hem de politik sinemanın önemli figürlerinden biri Luis Bunuel. Yönetmenin sinemasının belirgin dönemleri, baskın temaları, gerçeküstücülük ve Freud’la ilişkisi, rüya ve gerçeklik arasında kurduğu ince çizgi…

24 Mayıs Cuma 18.30-20.30 Ingmar Bergman

Sinemayı içsel bir sorgulama sürecine dönüştüren ve sinemaya felsefi bir derinlik katan Ingmar Bergman… Yönetmenin çocukluğundan, tiyatroyla olan ilişkisine, sinemasındaki metafizik unsurlara, Tanrı’yı ve inancı sorgulayışına dek Bergman sinemasının derinliklerinde felsefi bir yolculuk başlıyor.

31 Mayıs Cuma Andrei Tarkovski

Kendine has ve benzersiz bir sanatçı… Andrei Tarkovski’nin sinemasında temel izlekler nelerdir, filmleri nasıl okunmalıdır, filmlerini bu kadar etkileyici kılan unsurlar nelerdir? Tarkovski filmleriyle birlikte düşünmeye, sorgulamaya ve şiirle sinemanın büyüsüne kapılmaya hazırlanın.

Ücretsiz ve sınırlı bir katılımcı sayısıyla düzenlenecek etkinlik için davetiyeler, etkinlik günü etkinlik saatinden bir saat öncesinde Akbank Sanat gişesinden temin edilebilir.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Vizyondaki Filmler

  Vizyondaki yeni filmler
  Vizyondaki eski filmler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir