29 Nisan 2005 16:02

Uzay Yolunda Mola

Enterprise ekibi ekranlara veda ederken…

Uzay Yolu mitolojisi on yıllardır ilk defa ekranlara ara veriyor ve kaderi belirsiz bir geleceğe terk ediliyor. 13 Mayıs'ta iki bölümün bir arada yayınlanacağı etkili bir vedaya hazırlanan ekip bugüne kadar neler gördü ve bundan sonra başına neler gelecek?1960'ların ortasında Gene Roddenberry'nin yaratıcılığıyla tanışmıştı tüm dünya Uzay Yolu ve yıldız gemisi Atılgan'ın mürettebatıyla. 66'dan beri başta TV dizileri olmak üzere bu ekip eğlence dünyasının her sektörüne el atarak varlığını sürdürdü. 10 sinema filmi, onlarca roman, 1998'den beri video oyunları, beş farklı jenerasyonun yer aldığı diziler… İsmi hala Uzay Yolu'yla anılan oyuncular ve sinema tarihinin görebileceği en büyük hayran kitlelerinden biri…Serinin sona ereceğine dair dedikodular çıktığından beri serinin birçok oyuncusundan birbirini tutmayan açıklamalar geldi. Uzay Yolu fanları dünyanın birçok yerinde kampanyalar düzenleyip yapımcıların para sıkıntısını gidermeyi teklif ettiler ancak hiçbiri kesin çözüm olamadı ve Enterprise ekibinin ekrana veda etmesi kararlaştırıldı çünkü esas problem serinin orijinal Uzay Yolu ve The Next Generation'la yakalanan başarıya bir daha hiç ulaşamamasıydı.Kimler Geldi Kimler Geçti?1966'da Star Trek (Uzay Yolu) ile başlayan macera televizyon ekranlarında 69'a kadar sürmüş ve 1987-94 arasında en beğenilen ekip The Next Generation ekranla tanışmıştı. Atılgan'ı devralan Deep Space Nine aynı başarıyı tekrarlayamasa da 99'a kadar ekranda kalmayı başardı ve Voyager 2001'e kadar yolculuğu devam ettirdi. 2001'den beri Uzay Yolu külliyatında klasik serinin de gerisine giderek varlığını sürdüren Enterprise, 2002'de beyazperdede Uzay Yolu: Nemesis'in desteğini de yanına almış olmasına rağmen artık sinema ve televizyon tarihinin en uzun başarısına veda ediyor. 13 Mayıs'ta ekranlara gelecek olan son bölümde yapımcıların tüm fanlara büyük bir sürprizi var. The Next Generation ekibinden iki karakter diziye geri dönecek ve yaratılan sanal ortamda Enterprise'ı seyrederek kendi tarihlerine tanıklık edecek.13 Mayıs Uzay Yolu mitolojisi için gerçek bir son olacak mı henüz bilmiyoruz. Çünkü serinin yapımcısı ve senaristi Rick Berman'la Paramount'un birbirini tutmayan açıklamaları hala devam ediyor. 2003'te 11. Uzay Yolu filminin planlandığına dair dedikodular çıkmış ve geçtiğimiz günlerde Rick Berman, Variety aracılığıyla bu haberi doğrulayıp müjdeyi vermişti. Ancak 2005 başında bazı web siteleri, resmi olarak doğrulanmayan bir haberle Paramount'un projeden çekildiğini duyurdular.Uzay Yolu mitoloji gerçekten yoluna devam edecek mi yoksa artık sinema ve televizyon tarihindeki köşesine mi çekilecek yakında göreceğiz. Biz gelişmeleri aktarmaya devam ederken tüm Uzay Yolu fanları aşağıdaki resimleri inceleyerek Atılgan ekibinden kimlerin gelip geçtiğini anımsayabilirler… Sanem TürkYorumlar
  • olmaz, olamaz.. star trek efsanesi bitemez..

  • Ya olmaz ki şimdi kardeşim. Yani Star Trek ekrana veda ediyorsa şöyle gösterişli bi veda olmalı bu. Yani Star Trek Next Generation serisinin "Nemesis"te yaptığı gibi tüm olayları ve karakterleri bi sonuca bağlayacak bir final filmi falan olmalıydı. Yazık. Ben Star Trek i seviyorum ya. Benim klingonlarım , romulanlarım , borglarım , ferengilerim , cardassianlarım , dominionlarım olmadan çekilmez ki bu hayat.

  • hepimize geçmiş olsun. rambo'nun yönetmeninin hayatını kaybetmesinden sonra bu haberde acılarımıza tuz biber oldu.ağlamamak için kendimi zor tutuyorum.

  • kim o kırmızılı, yoksa liv tyler mı?

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir