13 Şubat 2015 17:26

Vampiri Kara Çarşafa Sokan İranlı Tarantino: Ana Lily Amirpour

A Girl Walks Home Alone at Night / Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız 14. !f Istanbul Bağımsız Filmler Festivali’nde, biletleri en hızlı tükenen filmlerden biriydi.

Sokakta Tek Başına Bir Kız, kara çarşaflı bir vampir kızın öyküsünü anlatıyor. Film her mecrada ‘İran’ın ilk vampir filmi’ başlığıyla tanıtılmıştı.


Oysa yazar-yönetmen Ana Lily Amirpour’a göre çok daha fazlası. İranlı-Amerikalı Amirpour, bir yönetmenden önce gerçek bir sinefil.


İlk uzun metrajlı filmiyle, film sanatına duyduğu saplantılı ilgiyi, farklı ülkelerde geçen hayatını ve birbiriyle alakasız gibi gözüken ilgi alanlarını A Girl Walks Home Alone at Night / Gece Yarısı Sokakta Tek Başına Bir Kız ile damıtıyor. Amirpour -ve filmi- hakkında daha da meraklandıracak son bir detay: kendisi “Yeni Tarantino” olarak anılıyor.


En az filmin başrolündeki kara çarşaflı, kaykaycı genç kız kadar sıra dışı Ana Lily Amirpour ile tanışın!

A Girl Walks Home Alone at Night’ ilk uzun metrajlı filmin. Proje nasıl gelişti?

Bir gün bir kara çarşaf giydim ve İranlı bir vampir olduğumu düşündüm. Böyle bir karakter hakkında bir film yapmak aklıma geldi. Böylece film bir İran masalı haline geldi. Her masalda olduğu üzere, bu fikir üzerine bir dünya yarattım. Film çekmenin en güzel yanı da bu.

Vampir filmleri son dönemde aldı başını gidiyor. Sence vampirlere olan ilgi nereden geliyor?

Vampirler en ilgi çekici mitolojik karakterler ve asla popülerliklerini yitirmeyecekler. Bunu elbette ana akım filmler için söylemiyorum. Jim Jarmusch, Francis Ford Coppola, Kathryn Bigelow ve Werner Herzog gibi yönetmenleri düşünecek olursak hepsinin bir vampir filmi var. Her film yapımcısı vampirlere karşı bir heyecan besliyor. O kadar çok yönlü ve olasılığı fazla bir tema ki. Bu vahşi bir katil ya da zamanın yok olup gittiğini gören varoluşçu bir karakter de olabilir. Vampirler yalan söylemez. Ölümsüzlükten daha ilgi çekici bir şey yok. İnsanlar ölümden nefret ettiği sürece vampirler var olacak.


RÖPORTAJIN DEVAMI İÇİN TIKLAYINFragman:

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir