29 Kasım 2010 01:00

Ve Malatya festivaline kavuştu

1. Malatya Uluslararası Film Festivali, sinema sanatçıları,yönetmen ve yapımcıların kırmızı halı geçişi ile başladı.

İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezinde düzenlenen ve sunuculuğunu sinema oyuncusu Ali Sunal'ın yaptığı törende konuşan Festival Onursal Başkanı ve Malatya Valisi Ulvi Saran, festival için Türkiye'nin dört bir tarafından ve dünyanın değişik yerlerinden sanat insanları, sinema yapımcıları, yönetmenler ve oyuncuların geldiğini söyledi.

Kentin, Türkiye'nin ekonomisinde ve sosyal hayatında çok önemli bir il olduğunu belirten Vali Saran, “Türkiye'de önemli siyaset ve düşünce insanlarını, önemli iş adamlarını ve Türkiye'nin geleceğinde rol oynayan önemli insanları yetiştirdi” dedi.

Malatya'nın sinema ve sahne sanatları alanında ve genel olarak sanat dünyasında da önemli isimleri yetiştirdiğini anlatan Saran, Kemal Sunal, İlyas Salman, Kenan Işık ve Nehir Erdoğan'ın bu isimler arasında yer aldığını belirtti.Festivali Kayısı Araştırma ve Geliştirme Vakfının düzenlediğini anlatan Ulvi Saran, “Bu festival Malatya'ya, Malatya'nın temel kurumlarına ve Malatyalıya aittir” dedi. Saran, festivalin ödülünü simgelemek üzere “Kristal kayısı”yı seçtiklerini ifade etti.

Vali Saran, festival süresince dünyanın dört bir yanından gelen nitelikli sinema eserlerinin izlenime sunulacağını belirterek, “Malatya Uluslararası Film Festivali festivallerin sadece metropollerde ve sahil kentlerinde düzenlenmesi gerekmediği sadece buralarda düzenlenebilir etkinlikler olmadığı gerçeğini ortaya koyuyor” dedi.

AK Parti Malatya Milletvekili Mücahit Fındıklı da Malatya'nın bir sıçrama yapması gerektiğini düşündüklerini, festivalin tam da bu sıçramayı ifade eden müthiş bir proje olduğunu anlattı.

Malatya Belediye Başkanı Ahmet Çakır, yerel yönetim olarak şehrin kalkınması adına bir çok proje yaptıklarını ancak sosyal ve kültürel programların daha büyük anlamlar ifade ettiğini dile getirdi.

Festival yönetmeni Ali Çalışır da Malatya'nın tarihi ve zenginliğine yaraşır bir sinema festivali ile taçlandığını belirtti.

Çalışır, “26 Kasım-2 Aralık tarihlerinde gerçekleştirilecek olan 1. Malatya Uluslararası Film Festivali ile insanlığın gelişiminde tarih boyunca önemli duraklardan biri olan, bugün büyüme yolunda hızlı adımlar atan Malatya'da ilke imza atmanın haklı gururunu yaşıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından, kısa ve uzun metrajlı film yarışmasına katılan eserler ile juri tanıtıldı.

Bu yıl festivalde en iyi film ödülünün mizah filmlerine verileceği belirtildi. Programın sonunda Türk sinemasının ünlü oyuncuları Erol Günaydın ve Ayşen Gruda'ya “Onur Ödülü” verildi. Günaydın ve Gruda ödüllerini sinema oyuncuları

Türkan Şoray ve Fatma Girik'in elinden aldı. Törene, Kenan Işık, Nehir Erdoğan, İzzet Günay gibi sinema oyuncularının yanı sıra bazı yabancı sinema oyuncuları da katıldı.


Türk sinemasının eskimeyen yüzleri Türkan Şoray ile Fatma Girik, Malatya Uluslararası Film Festivali için kente geldi.

Şoray ve Girik, Anemon Otel'de Malatya Uluslararası Film Festivali'ne ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Uzun yıllar önce Malatya'ya geldiğini anlatan Fatma Girik, kaldığı otelden dışarıyı izlediği sırada bir minibüsçünün “Fatma Girik” dile bağırdığını duyduğunu, daha sonra otelin bulunduğu yerde yapılan durağa isminin verildiğini söyledi.

Kendilerine olağanüstü ilgi gösterildiğini ifade eden Girik, “Malatya Film Festivali için buradayız. Bizim burada bulunmamız bu festivalin tanıtımına katkı sağlarsa çok mutlu oluruz” diye konuştu.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir