3 Mart 2010 17:05

Veda Filminin Konuşulan Tarihi Hataları

Zülfü Livaneli'nin yazıp yönettiği 'Veda' filmi, gerek sinema eleştirmenleri, gerekse tarihçiler tarafından tartışılmaya başlandı.

NTV Tarih dergisinde Ahmet Kuyaş, Necdet Sakaoğlu ve Derya Tulga'nın filmde tespit ettikleri maddi hatalar, 'Tarihi gerçeklere Veda' başlığıyla yayımlandı.Yazıya göre, dindar bir kadın olan Zübeyde Hanım'ın sokaklarda başı açık dolaşması mümkün değil. Benzer bir şey Fikriye Hanım'ın örtüsü için de söz konusu ediliyor. Fikriye Hanım sahneleriyle ilgili bir diğer eleştiri ise 1923'te Almanya yolculuğuna çıkarken bindiği arabanın plakasının Latin harfleriyle yazılı olması. Bilindiği gibi, Latin harfleri 1928'de kabul edilmişti.Üç tarihçiye göre, en vahim hatalar Conkbayırı sahnelerinde yapılmış. Hele Mustafa Kemal'in süngü hücumuna en önde katılması ya da silahını çekip düşman askerini vurması mümkün değil.Zülfü Livaneli'nin, tarihçilerin yarım asrı kapsayan bir filmde bu kadar az hata bulmalarına çok sevindiğini belirterek teşekkür ettiği bildirildi.Son eleştiri ise Beyazperde ve Öteki Sinema yazarlarından Murat Tolga Şen'den geldi.Yazarın bahsettiği hata, filmin başlarında, Mustafa Kemal'in askeri lise öğrencisi olduğu dönemde, mahalle arkadaşlarıyla oynadığı bir "savaş oyunu" sahnesinde mevcut. Bu sahnede Mustafa Kemal, Salih Bozok ve bir grup mahalleli çocuk, iki takıma ayrılarak bir tür "dekmancılık" oynamakta... Bu sahnede çocuklardan biri "el bombası!" diye bağırarak ve Rambovari bir hareketle hayali el bombasının pimini ağzıyla çekerek fırlatıyor.Yazarın dikkatimizi çektiği olayın talihsizliği şudur ki; 1895'de geçen bu sahnede çocukların el bombasından haberdar olarak oyun oynaması mümkün değil, çünkü Osmanlı ordusunun kullandığı Model 24 Stielhandgranate el bombası 1. dünya savaşının ortalarında geliştirilmiş ve "Potato masher / Patates ezicisi" olarak ünlenen bir patlayıcıyken Rambomsu hareketlerle dişle pimi koparılıp atılan "Model 24" tip el bombaları 2. Dünya savaşına kadar ortalarda gözükmemiş... 1800'lerin sonunda sokakta oynayan Selanikli bir çocuğun, daha icat edilmemiş bir el bombası ile oynaması imkansız ki yıllar sonra ilk kez kullanıldığında, Türkler ona "El bombası" bile demezlerdi.Bakalım önümüzdeki günlerde filmle ilgili daha çok tarihi hata bulan çıkacak mı...
Yorumlar
  • Bence filmde söz konusu hataların daha büyüğü vardı. Filmi izleyenler hiç bahsetmemiş, fakat filmin başından sonuna kadar ara ara gösterilen Salih Bokokun mektup yazma sahnelerinde, Salih Bozokun eli 20li yaşların sonundaki bir adamın eli gibi genç bir eldi. Eline makyaj yapmamışlar adamın.

  • Smailov kardeş doğru dersin, hatalar söylenmeli aksi durumda ilerleme kaydedilemez ama ben olumsuz eleştirilerin yapılır iken usturuplu ve yapıcı olması gerektiğini savunurum. Bazı köşe yazarları ağır eleştiri yapmışlar,bu yanlıştır. Bozucu değil , yapıcı eleştiri yapmak gerekirki sonra "livaneli kaldıramadı eleştiriyi" gibisinden sağda solda köşelerinde yazmasınlar. O laflar kendilerine edilse kaldıramazlardı.

  • Bir filmin olumlu yanları kadar, olumsuz yanlarını da konuşmak lazım.Öyle olmalı ki, daha iyisi olsun.Daha iyi bir şekilde çekilsin filmlerimiz.Bu hatalar söylenecek ki, ders alınsın.Yoksa Hollywood filmlerinde bile hata oluyor.

  • Livaneliyle ilgili araştırsaydı,biraz tarih okusaydı...vbyorum yapanlar komedide başrol oynamışlar.Acaba Livaneliyle ilgili ne kadar bilgiye sahipler,çok merak ettim.Onun,sanatın her dalına verdiği önemin farkında değiller mi?Yaşam öyküsünü biliyorlar mı?Dünyanın milyon dolarlık bütçelerle çevirdiği filmlerde bile inanılmaz hatalar olabiliyorsa bırakın da o kadar kusur kadı kızında da olsun .

  • Arkadaşım film çekmek belgesel çekmeye benzemez.Varsa daha cesaretli daha bilgili daha iyi bir yönetmen haberimiz olsun bide ondan izleyelm.Oscarlık filmlerde bile ufak tefek hatalar oluyorr..Editörde belirtmiş zaten yorumunda.Bu kadar az hatayla çekilmesinden memnunuz diye.bu yorum yapanlarında film i izlerken bu hataların farkına vardıgını hiç sanmıyorumm.En iyisi fazla gaza gelmeyin..

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir