4 Kasım 2010 01:00

“Verikent” temalı konferans ve filmler

İstanbul Modern Sinema’da amber’10 Sanat ve Teknoloji Festivali

İstanbul Modern Sinema, 4-7 Kasım tarihleri arasında, İstanbul'da bilim, teknoloji ve sanat kesişiminde akademik bir tartışma platformu yaratmayı hedefleyen amber'10 Sanat ve Teknoloji Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

Festivalin bu yılki teması “verikent”. Tarihte ilk kez küresel kentsel nüfus, kırsal nüfusu aştı ve kentler insanlığın esas yaşam mekânı haline geldi. Kalabalıklaşan ve büyüyen kentin gereklilikleri ve günümüz teknolojilerinin olanakları kenti veriden oluşan bir gerçeklik haline getirdi. Bu yıl kent ve veri ilişkisini ele alan festivalin konferans programı şöyle:

5 Kasım Cuma günü, saat 10.00-13.00 arasında Selim Balcısoy’un “Kentler için Veri Görselleştirme ve Coğrafi Bilgi Sistemleri" üzerine atölyesi, saat 14.00-17.00 arasında ise Tina Bastajian ve Seda Manavoğlu’nun “Lokatif Kontürler, Artıklar ve Belgesel Eğilimler” üzerine vereceği ders yer alıyor.

6 Kasım Cumartesi ve 7 Kasım Pazar günlerinde saat 10.00- 17.00 arasında ise küresel bileşim çağında şehrin dijital yapısı, kent ve ses arasındaki ilişki, GPS araçlarının kent deneyimi üzerindeki etkisi, “veri, tasarım ve kent” gibi farklı konularda tema konuşmaları ve oturumlar gerçekleşecek.

Konferans dili İngilizcedir.

“Verikent” temalı filmler

İstanbul Modern Sinema, 4 Kasım Perşembe günü amber’10 Sanat ve Teknoloji Festivali kapsamında verikent temalı dört film sunuyor. Saat 11.00’de yönetmen Jian Hong Kuo’nun “Siber Savaşlar” (2004), saat 13.00’te Pearry Reginald Teo’nun “Gen Kuşağı” (2007), saat 15.00’te yine Pearry Reginald Teo’nun “Koşan Adam”(1987) ve saat 17.00’de Richard Clabaugh’un “Eyeborgs” (2009) başlıklı filmleri gösterilecek. Filmler İngilizce ve İngilizce altyazılıdır.

Siber Savaşlar / Cyber Wars (Avatar), 2004Yönetmen: Jian Hong Kuo, 103’
Bir Asya kenti olan Sintawan’da herkesin kimliği Cyberlink veritabanında kaydedilir. Cyberlink’ten kaçmanın tek yolu sahte kimlik kullanmaktır. Sahte kimliklerin peşine düşen bir ödül avcısı ve bir polis dedektifi, büyük şirketlerin oynadığı sinsi bir oyunu ortaya çıkartır. Yalnızca kendi hayatlarını değil, kentteki herkesi kurtarmaya çalışırken oyun tersine döner. Avcı ava dönüşmüştür. Singapur’dan çıkan bu siberpunk öykü Blade Runner ve Avatar sevenleri buluşturabilir.

Gen Kuşağı (The Gene Generation), 2007Yönetmen: Pearry Reginald Teo, 96’
Yok olmanın eşiğindeki Olympia şehrinin fütüristik dünyasında DNA hackerlarına savaş açan yeni nesil suikastçı Michelle, hayatında daha büyük sorunlar olduğunu fark eder: Ailesi! İnsanların cansız ve mutasyona uğramış olarak terk edildiği, DNA’larının yeni kimlikler oluşturmak için satıldığı gelecekte geçen müthiş efektlerle dolu, Asya usulü bir aksiyon.

Koşan Adam (The Running Man), 1987Yönetmen: Paul Michael Glaser, 101’
2019 yılında totaliter bir topluma dönüşmüş olan Amerika’da insanları televizyon programları yönetmektedir. Suçlular “Running Man” adlı büyük ilgi gören bir televizyon şovunda canlı yayında vahşice bir yarışa sokulmakta ve üstlerine yüksek bahisler oynanmaktadır. Haksız yere suçlanan eski bir polis olan Ben Richards (Schwarzenegger) yarışmanın yeni kurbanıdır ve bu kanlı şovdan şimdiye kadar sağ çıkan olmamıştır.

Eyeborgs, 2009Yönetmen: Richard Clabaugh, 102’
Yakın bir gelecekte, tırmanan terör olaylarına karşı korunmak için insanlar hayatlarının her alanında Eyeborgs denilen mobil robot kameralarla izlenmektedirler. Ancak buna rağmen tuhaf cinayetler gerçekleşmektedir. Bu cinayetleri araştırmakla görevli olan federal ajan Gunner Reynolds kameraların olayları olduğundan çok daha farklı kaydettiğini keşfeder. Bu, devletin muhalefeti susturmak için kullandığı yöntemlerden biri midir, yoksa terörist düşmanlar sistemi ele mi geçirmiştir? Bilim-kurgu severlerin kaçırmaması gereken bir film!

Yorumlar
 • Bilim kurgu seven biri olarak listeme ekledim,izleyeceğim bu filmi

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • 7 Aralık vizyondaki filmler 7 Aralık vizyondaki filmler

  Sinema salonlarında bu hafta 5'i yerli, 8 film vizyona girecek. Haftanın öne çıkanları Şampiyon, Don Kişot'u Öldüren Adam ve Son Çıkış.

 • Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman Yüzyılın Casusu Çiçero’dan yeni fragman

  Serdar Akar’ın yönettiği, Erdal Beşikçioğlu ve Burcu Biricik’in başrolü paylaştığı film, 2. Dünya Savaşı’nın kaderini değiştiren Çiçero’nun gerçek hayat hikayesini konu alıyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

 • Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor

  Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden Hababam Sınıfı yeniden çekiliyor. Altan Erkekli’nin Mehmet Hoca olarak kamera karşısına geçtiği filmin çekimleri geçen hafta başladı.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir