25 Ekim 2010 00:00

'Vildan jüri olmak için yetersiz'

Altın Portakal’ın ön jürisi tarafından finale seçilmeyen ‘Küçük Günahlar’ın başrol oyuncusu Berke Üzrek, ön jüriye veryansın etti ve özellikle Vildan Atasever’i hedef aldı

Altın Portakal Film Festivali bitti, tartışmaları sürüyor... Bu yıl, Altın Portakal'a 47 film başvurdu, ön jüri tarafından 15 film finale kaldı. Finale bırakılmayan 'Küçük Günahlar'ın başrol oyuncusu Berke Üzrek, filmin festivale alınmamasından ön jüriyi sorumlu tuttu. Jürinin yetersiz olduğunu belirten Üzrek, genç oyuncu adayı olarak tanımladığı Vildan Atasever'in ön jüri üyesi olabilecek kapasitede olmadığını söyledi.

■ Rol aldığınız 'Küçük Günahlar' filmi Altın Portakal ön jürisi tarafından finale seçilmedi. Size bir gerekçe söylendi mi?
Bu durumlarda gerekçe açıklanmıyor. Puanlama sistemine göre en çok puan alan filmler yarışmacı oluyor.

■ Siz filminizin kabul edilmemesini ne şekilde yorumluyorsunuz?
"İlginç" demek isterdim ama Türkiye'de yaşayan biri olarak "ilginç" kelimesi çok sıradan bir ifade biçimi oldu artık.

■ 'Küçük Günahlar' yurtdışında hangi festivallere katıldı veya katılacak?
Yurtdışındaki A sınıfı festivallerin hemen hemen hepsine başvuruda bulunduk. Önümüzdeki haftalarda sonuçlar belli olacak. Türkiye'den bir film yarışmaya katılacaksa 'Küçük Günahlar'ın katılması yüksek bir ihtimal. Film, Türkiye'nin gerçeğini ortaya koyan bir yapım oldu. Yabancıların ilgisini kolaylıkla çekeceğini düşünüyorum.

'KAÇ FİLM İZLEMİŞ?'
■ Bu yılki Altın Portakal ön eleme jürisinin art niyetli olduğunu mu düşünüyorsunuz?
Jürinin tamamının kimler olduğunu bilmiyorum, ama genç bir oyuncu adayı arkadaşın jüride olduğunu öğrenince biraz üzüldüm. Bu kadar köklü bir organizasyonu, daha emin ellere teslim etmek gerekirdi. Vildan Atasever'in hayatında kaç film izlemiş olabileceğini merak ediyorum. Jüri olma kriterinin sinemayla pek ilgisi olmadığını anlamam da uzun sürmedi.

■ İsyanınızı dile getirmek için neden bu kadar beklediniz?

Çünkü önce finale kalan filmleri izlemek, organizasyonu takip etmek istedim. Organizasyonu gözlerimle gördüm. Filmimizin finale bırakılmayışının ne ölçüde yanlış bir karar olduğunu gördüm.

ALTIN PORTAKAL'IN İÇİ BOŞALTILDI

■ Peki, size filminizin Altın Portakal'a katılması gerektiğini düşündüren nedenler ne?
Sokaktan herhangi birini çevirip de "Türkiye'de bildiğiniz bir film festivalini söyleyin" derseniz duyacağınız cevap "Altın Portakal" olur. Ancak, neden içinin bu kadar boşaltıldığını merak ediyorum. Festivalin adı organizasyonun kendisinden çok daha ağır... Film festivallerinin, canlanmaya başlayan sinemamıza destek olmasını beklemek en doğal durum. Gereken ciddiyeti ve özveriyi bu organizasyonda göremedim.

Yorumlar
 • ödül alan filmler çok iyiydi ya zaten bir de böyle başarılı(!) oyuncuların jürilik etmesi kalmıştı. Ama belki zıt kutuplar birbirini çeker de iyi filmler ödül alır bu sefer.

 • jüri üyesi olmayı geçtim bence ama bence ekranlara hiç mi yakışmıyor bir tek gözleri güzel gibi geliyor çok itici bir gücü var çok acayip bir his ya sevenlerine saygılar ama herkes de sevmek zorunda değil

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

 • Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor Rocky Balboa’yla efsane yükseliyor

  Michael B. Jordan, üç kez Oscar adayı Sylvester Stallone ve Tessa Thompson’ın ilk filmdeki rollerine geri döndüğü, Adonis Creed’in hikayesinin bu yeni bölümünde, genç boksörün yeni kavuştuğu şöhret, aile, babasının mirası ve şampiyon olmak için sürekli mücadelesi söz konusuyken, ringde ve ring dışındaki hayatı anlatılıyor.

 • ‘Araf 2’ için geri sayım başladı ‘Araf 2’ için geri sayım başladı

  2006 yılında vizyona giren Biray Dalkıran’ın yazıp yönettiği korku gerilim filmi “Araf”; 12 yıl aradan sonra geri dönüyor.

 • Filmlerdeki çekim hataları Filmlerdeki çekim hataları

  Milyonlarca dolar harcanan Hollywood yapımlarındaki hatalı sahneler, dikkali izleyicilerin gözünden kaçmadı!

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir