13 Mayıs 2003 23:41

Visconti'den Tinto Brass'a: Senso

Camillo Boito'nun kısa romanından hareketle Luchino Visconti'nin çektiği Senso, (1954) gerçek bir başyapıt. Aynı kaynağın Tinto Brass gibi bir erotizm ustası elinde nasıl sonuçlar verdiğini ise, pek yakında hep birlikte göreceğiz:Şu günlerde Roma'da son sahneleri çekilmekte olan yeni Tinto Brass filminin adı Senso '45. Orijinali 1866 yılının Venedik'inde, Avusturyalılar'ın işgali sırasında geçen bu ihtiras öyküsü, Brass'ın manevrasıyla 1945 yılına, faşist İtalya'ya taşınmış. Kara gömlekliler olarak bilinen özel İtalyan birlikleri, Brass sayesinde erotik sahnelere yerleşiyor yapımda. Brass, Senso '45 için şunları söylüyor: "Bu bir yeniden çevrim değil. Luchino yürekten sevdiği bir temayı, aristokrasinin yozlaşmasını eksen edinerek anlatmıştı öyküyü. Bense, Boito'nun eserine daha sadık kaldığıma inanıyorum, çünkü beni daha ziyade öyküdeki psikolojik unsurlar ilgilendiriyor." Kendisinden beklenen erotik sahnelere gelebilecek tepkileri ise şöyle bertaraf etmeye çalışıyor yönetmen: "Ben filmlerimi seks filmi olarak görmem. Fakat çoğu kez erotizmden, öyküyü akıtmakta yardımcı bir unsur olarak yararlanırım." Başroldeki Anna Geliena ise, çıplak kalmaktan utandığı için kimi sahnelerde bir hayli zorlandığını itiraf ettikten sonra, canlandırdığı karakteri şöyle tanımlıyor:"Filmin kahramanı çok soğuk bir kadın, fakat arzularının nesnesiyle karşılaşınca hayatı birden değişiveriyor. O adam yüzünden kaybediyor, kendi kendini mahvediyor, fakat kendi kendisiyle bir tür kaçınılmaz hesaplaşmayı da böylece yaşıyor..."Faşist İtalya üzerine Brass'ın fantazileri düşüyor... Bakalım Visconti'nin veya Boito'nun kemikleri sızlayacak mı...
Yorumlar
 • Brass filmlerinin ek bir özelliğini göremiyorum nedense gayet klasik ve basit...

 • bu filmi nerde bulabileceğimi bilen varsa söyleyebilirmi?

 • Bu film gösterime başladığı zaman haber verirseniz sevinirim.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir