21 Mart 2011 01:00

'Yahşi Batı'ya Altın Bamya'dan iki ödül

Cinsiyet ayrımcılığı yapan, kadınlarla ilgili yanlış algılar yaratan ve kadınlara dair alanları daraltan filmleri eleştirmek için dağıtılan Altın Bamya Ödülleri, dün gece Cezayir’de gerçekleştirilen törenle üçüncü kez sahiplerini buldu.

Her yıl bir daha ödül verilecek film çıkmaması dileğiyle dağıtılan ödüllerde “Yahşi Batı”, hem bu yıl ilk kez verilen ‘İzleyici Bamyası Ödülü’nü hem de Jüri Özel Homofobi Ödülü’nü kazandı. Erkek Karakter Ödülü, “Ejder Kapanı” filminin ‘şiddeti kendi egemenlikleri altında büyük bir zevkle herkese uygulayan’ karakterleri Çerkez ve Akrep’in oldu. Kadın karakter ödülüne ise ‘Cumhuriyet’in kuruluşunda kadının varlığını özne olarak hiçe saydığı’ gerekçesiyle “Veda” filmindeki Latife Hanım layık görüldü.

Sadece Akman vardı
Yavuz Turgul polisiyesi “Av Mevsimi” senaryo dalında ödül kazanırken, film dalında Altın Bamya ise “Romantik Komedi” filmine verildi. Kazanan filmlerden ödüllerini almaya gelen olmadı ancak adaylar arasında bulunan “Büşra” filminin yapımcısı Alper Akman törene katıldı. Akman sinemada takip ettikleri ekolün her şeyi abartmak üzerine kurulu olduğunu belirtti ve cinsiyetçiliğin de kullandıkları tekniklerden biri olduğunu söyledi. Akman ileriki yıllarda da adaylık alacaklarına emin olduğunu açıkladı.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir