14 Şubat 2013 01:00

Yasak 'Perde' Berlin'de açıldı

İranlı muhalif yönetmen Cafer Panahi'nin 'Perde'si Berlin Film Festivali'nde büyük ödül için yarışıyor.

İranlı muhalif yönetmen Cafer Panahi'nin son filmi Perde Berlin'de izleyiciyle buluştu. Büyük ödül Altın Ayı için yarışan yapımlardan biri olan 'Perde'nin galasına ev hapsinedeki İranlı yönetmenin, katılamaması tepkiye neden oldu.

Bir grup sinemasever, İran rejiminin 20 yıl film çekme yasağı verdiği Panahi'ye destek için eylem yaptı.

Panahi'yle birlikte filmin yönetmenliği üstlenen Kambuzia Partovi, filmi hangi koşullar altında çektiklerini şöyle anlattı.

''Ev hapsinde olduğu dönemde onu meşgul tutmak istiyorduk. Önce senaryoyu yazdık, bir villada geçtiği için tek ihtiyacımız olan bir kameraydı. Filmi çekmeye başladık ve bitti. Bu zor dönemde bile Panahi'ye yeni birşeyler üretmesinde yardım ettiğiimiz için mutluyuz.''

'Perde', ev hapsi ve sinema yasağının Panahi'yi sürüklediği depresyonu konu alıyor. 'Perde', yasağa rağmen yönetmenin çektiği ikinci film olma özelliğini taşıyor.

Muhalif yönetmen rejime karşı propaganda yapmak suçuyla 2010'da 6 yıl ev hapisi ve 20 yıl film yasağına çarptırılmıştı.
ntvmsnbc

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir