12 Temmuz 2005 15:52

Yasak!

Sinemaya sansür darbeleri

Sinema Filmlerinin Değerlendirilmesi ve Sınıflandırılmasına İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmeliği, 18 Şubat 2005'te yürürlüğe girmişti. Yönetmeliğin yoruma fazlaca açık bulunmasının ciddiye alınmaması sonuçlarını göstermeye başladı ve uzun zaman sonra beyazperde sansür darbeleriyle yeniden sarsılıyor.Altın makasların işbaşına geçmesiyle Türk sinema seyircisi, İskandinav sinemasının yıldızı yükselen yönetmenlerinden Lukas Moodysson'un filmi Yüreğimde Bir Delik'i maalesef sinema salonlarında izleyemeyecek.Geçtiğimiz yıl Avrupa Film Ödülleri'nde En İyi Avrupa Filmi adayı olarak yarışan yapım, 9 kişilik bir kurulun kararıyla sakıncalı bulundu. Filmin dağıtımcısı Bir Film yetkilileri basın bildirisiyle üzüntülerini dile getirip konunun kamuoyunda tartışılması gerektiğini söylediler.Yürürlüğe giren yasa, ''Kamu düzeni, genel ahlak, küçüklerin ve gençlerin ruh ve beden sağlığının korunması, insan onuruna uygunluk ve Anayasada öngörülen diğer ilkeler'' gibi bir açıklamayla filmlere sansür ve yasak hakkı tanıyor. Ancak özellikle diğer ilkeler ibaresinin 9 kişilik bir kurulun ilkeleriyle sınırlandırılması, açıklayıcı ve tartışmaya yer bırakmayacak net ilkeler belirtilmemesi oldukça düşündürücü.Sinemada yasaklamaların yeniden başlıyor olması, ruh ve beden sağlığı bozulabilecek gençlerin, ülkemizde istedikleri her filmi, sansürsüz ve yasaksız, sokak aralarındaki tezgahlarda ''Korsan'' olarak rahatça buldukları akla geldiğinde daha da düşündürücü oluyor.Beyazperdede yasaklamaların uygulanması yerine, yaş sınırlamalarının dikkate alınması ve filmlerin toptan reddedilmeyip hak ettikleri değer yargılarıyla incelenmeleri ve seyirciyle buluşmaları dileğiyle.Sanem Türk
Yorumlar
  • hayatın gerçek yüzüyle karşılaşmaktan korkan kişiler izlemesin derim.ayrıca midesi rahatsız olanlar da izlemesin..eee...geriye ne kaldı dersen....sen kaldın kardeşim..sen git izle hemen!

  • 2. Abdülhamit dönemi ve istibdat devri;sansür alabildiğine etkisini göstermekte,jurnalcilik had safhada.aradan 1 asır geçmiş,peki değişen ve gelişen ne?

  • Arkadaşalar bence hemen tepki vermeden bi araştırın bakalım filmin içeriğini. Haberi okuyunca ben de sizin gibi düşünmüştüm ama Ali Ercivan'ın beyazperde.com un sinekritikler bölümüne filmle ilgili yazdığı yazıyı okursanız kurula biraz hak vereceksiniz sanırım. Ve beni yanlış anlamayın. Ben de sansüre karşıyım ve filmlere yaş sınırlandırılması getirilmesine çalışıyorum ve ünv. bitirme tezim "Türk sineması ve Sansür" üzerine idi.

  • yaa arkadaşlar ne bicim sacmalıkdır bu!!sanat hic yasaklanırmı??eskiden cok eskiden yasaklamaya calıştılarda ne oldu hic bişey..bende inat ettim anasını satim ne yapım ne edip cdsini bulup izlicem?!! NOT:ya arkadaşlar bu filmin cdsini nerden bulurum acaba???

  • Amaaaan bende istersem gider cd'sini bulur alırım çok mu zor....

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Vizyondaki Filmler

Vizyondaki yeni filmler
Vizyondaki eski filmler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir