3 Eylül 2011 00:00

Yasaklı belgesel gösterimde

İngiliz yönetmen Ken Loach'un 1969 yılında çektiği ancak daha sonra yasaklanan belgeseli, 40 yıl sonra Londra'da film eleştirmenlerine gösterildi.

Sol eğilimli ünlü İngiliz yönetmen Ken Loach'un 1969 yılında Save the Children adlı yardım kuruluşu için çektiği ancak daha sonrasında yasaklanıp gösterime sokulmayan bir belgeseli Londra'da film eleştirmenlerine gösterildi.

BBC'nin haberine göre, Loach'un filmi, yardım kuruluşunun çalışmalarını İngiltere ve Kenya'da yürüttüğü faaliyetleri eleştiriyordu. Yardım kuruluşu bunun üzerine kendi isteğiyle hazırlanan filmin gösterimine izin vermemişti. Ad konmamış olan filmin halka açık premieri 1 Eylül'de yapılacak.

Loach filmin ilk kez yardım kuruluşu yetkililerine gösterildiğinde, kimseden pek bir yorum duymadıklarını ve yetkililerin salonu terk ettikten sonra avukatlarıyla haber gönderdiklerini söylüyor.53 dakikalık belgesel film, Save the Children'ın 50. yılı için çekilmişti. Film, yaklaşık 40 yıl sonra, bu kez yardım kuruluşunun onayıyla da gösterime giriyor.

Loach filmde, Save the Children'ın merkezinin bulunduğu Essex kentine giderek, kuruluşun çalışanlarını sorumlu oldukları bazı gençlerin aileleriyle ilgili ifadeler kullanırken görüntülüyor. Belgeselin bir başka bölümünde ise Loach Nairobi'deki bir kuruluşa giderek, çocukların orada anadillerinde konuşmalarına izin verilmediğini görüntülüyor.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir