13 Mart 2012 01:00

Yasaklı film 46 yıl sonra gösterilecek

Yönetmen Alp Zeki Heper'in 1966'da yasaklanan Soluk Gecenin Aşk Hikayesi filmi 46 yıl sonra ilk defa seyirciyle buluşacak.

Film, 15 Mart'ta başlayacak Uluslararası Ankara Film Festivali'nde gösterilecek.
Türk sinemasının değeri anlaşılamamış yönetmenlerinden Alp Zeki Heper'in, sansürün gadrine uğrayan ilk uzun metraj filmi Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri, 46 yıl sonra ilk defa seyirciyle buluşacak.


Film, 15 Mart'ta başlayacak Uluslararası Ankara Film Festivali'nde gösterilecek. 1966 yapımı film, o yılların sansür kurulu Film Komisyon Kontrol Kurulu tarafından 'müstehcen' bulunduğu gerekçesiyle gösterime çıkamamıştı. Yönetmen Heper de bir gazete röportajında "Aşk hiçbir zaman müstehcen olmamıştır. Aşka karşı tutumdur müstehcen olan. (... ) Özgürlükle baskıyı, şiddeti, işkenceyi karşı karşıya getirmeye çalışmıştım. Anılarla ilgili zor anlatımlı olan bir filmdi. Sevginin, tutkunun, işkenceyi, baskıyı yok etmesini dilemiştim. Özgürlüğün delice bir sevgi olduğunu düşünüyordum. Öyle simgelemeye çalışıyordum özgürlüğü. Müstehcenlikle suçlandım. En sonunda yazan, yöneten, kurgulayan, görüntüleyen, oynayan, yapımcı ve seyirci de olabilirim. Yani tek başıma da izlemek zorunda kalabilirim filmlerimi..." diyerek karara tepki göstermişti.


YASAKLI FİLMLER (Foto Analiz)VASİYET ETMİŞTİ
Heper'in, yasaklanan filmin tek kopyasınının Prof. Sami Şekeroğlu'na verdiği biliniyordu. Bu güne kadar film de hiçbir şekilde sinemada gösterilmedi.


Prof. Şekeroğlu, Ankara Film Festivali için kaleme aldığı filmin kendisine verilme hikayesini şöyle anlatıyor: "Bir gün Akademi'de bir sergi açılışında rastladım. Eşini tanıştırdı ve filmini getireceğini söyledi. Birkaç gün sonra Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri'nin negatifini getirdi. 'Bunu sana hediye ediyorum. Ama söz ver hiç kimseye göstermeyeceksin' dedi. Biraz yumuşatmaya çalıştım ama ikna edemedim. 'Ömrüm boyunca sana güvendim. Vasiyetimdir, göstermeyeceksin' dedi. O'nu kaybettiğimizi duyduğumda çok üzülmüş ve onun için bir gösteri yapmayı arzulamıştım. Ama söz vermiştim, filmi göstermem doğru olmaz diye vazgeçtim. Araştırmacılar ve kızı hariç hiç kimseye göstermedim. Emekli olduğumda da filmi bu bilgilerle üniversiteye (Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi) verdim. Bir ay önce Sinema TV Müdüresi Prof. Asiye Korkmaz, Ankara Film Festivali yöneticilerinin filmi göstermek istediğini söyledi. Artık benim böyle bir yetkimin olmadığını, bu kararı verme hakkına üniversitenin ve varislerinin sahip olabileceğini belirttim." Soluk Gecenin Aşk Hikayeleri Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi'nin katkıları ve Heper ailesinin izni ve desteği ile 19 ve 20 Mart'ta saat 21.30'da Ankara'daki Batı Sinemaları'nda gösterilecek.

Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir