7 Aralık 2015 12:59

Yeni başlayanlar için 'Star Wars'

'Star Wars' fenomenine henüz yeni başlayanlar? İşte bilmeniz gerekenler.

Geldi geliyor! Herkes ondan bahsediyor. Her yerde o var. Büyük bir heyecan var. Peki ya siz? “Star Wars” fenomenine henüz yeni başlayanlar? 17 Aralık'ta vizyona girecek olan serinin yedinci halkası olan “Star Wars: The Force Awakens” gelene kadar, baştan başlamaya üşenenler. Bu yazı size gelsin! İşte bilmeniz gerekenler.Hızlandırılmış “Star Wars” kursuna hoşgeldiniz! Önce filmin ansiklopedik bilgi kısmına kısaca bir göz atalım. Filmimizin yaratıcısı dünyaca ünlü yönetmen George Lucas’tır. Popüler kültür fenomeninin ilk filmi 25 Mayıs 1977’de yayınlanmıştır. Çoğu insan bu yapımların bu kadar eskiye dayanıyor olmasına şaşırıyor. Çünkü şu anda 5 yaşında bile hayranı olan filmler bir çok jenerasyona hitap ederek belki de dünyanın en uzun soluklu ve başarılı devam yapımları olmayı başarmış durumda. Filmin sıralamasından ötürü bir çok kişi haklı olarak kafa karışıklığı yaşıyor. Çok özetle söylemek gerekirse çekilen ilk üç filmi 4,5 ve 6 olarak düşünürseniz ve son üç filmi de 1,2 ve 3, işiniz daha kolay olur.Şimdiye kadar ki altı filmin toplamda 25 Akademi Ödülüne aday olduğunu ve 10 tanesini kazandığını da söylemeden geçmeyelim.

Seriler ile ilgili bilmeniz gereken en önemli karakterlerin başında Padmé Amidala, Anakin Skywalker, Darth Vader, Obi-Wan Kenobi, R2-D2, C-3PO, Yoda, Han Solo, Qui-Gon Jinn, Count Dooku, Chewbacca, Luke Skywalker, Jar Jar Binks, Mace Windu geliyor. Bu karakterlere Samuel L. Jackson, Ewan McGregor, Natalie Portman, Liam Neeson, Christopher Lee, Harrison Ford ve daha bir çok başarılı isim hayat veriyor.Filmin adından da anlaşılacağı gibi filmler kurgusal bir evrende geçmektedir. Ancak söz konusu Star Wars ise oturup konu şöyle böyle diye anlatmak neredeyse imkansız. Ama sizler için elimden geleni yapmaya çalışacağım.

Filmin kronolojik sırası biraz karışık demiştim ya, ilk üçleme 4,5,6 olarak çekilmişti. Yönetmen Lucas biliyordu ki yıllar sonra çekilen 1,2 ve 3’ü zaten öncü üçlemeyi izlemiş insanlar izleyecek. Bu da bizim işimizi oldukça zorlaştırdı.

Her filmi çok kısa özetlemem gerekirse ve sıralamayı 1,2,3,4,5 ve 6 olarak yaparsam umarım yanılmış olmam. Ama başlamadan önce filmlerde sıkça duyacağınız bir iki kelimeye açıklama getireyim.Güç: Jedi ve Sith sisteminin gerisindeki güç, doğaüstü olan, bağlayıcı ve her an her yerde bulunan, hissedilen kuvvet anlamındadır.

Jedi: filmlerinde, barışın koruyucuları olarak adlandırılan kurgusal gruptur. Güç adı verilen bir metafizik kuvveti kullanmayı öğrenirler. Temel silahları ışın kılıcıdır.

Padawan: Bir nevi Usta Jedi çırakları, öğrencileri diyebilirz.Sith: Genelde Güç'ün karanlık tarafına bağlı olan savaşçılar gurubunu tanımlamak için kullanılır. Bu savaşçılar Güç'ün iyi tarafına bağlı olan Jedi şövalyelerinin benzeri özellikler taşırlar, fakat kötülüğe hizmet ederler. Güçlerini nefret,öfke ve korkudan alırlar. Bu savaşçıların liderleri Sith Lordu olarak bilinir.

C-3PO: Yıldız Savaşları serisinin bütün filmlerinde bulunan droiddir. Anakin Skywalker'ın yaptığı protokol droidi, 6 milyonun üzerinde lisan, lehçe, kod ve her kültürdeki nezaket kurallarını bilmektedir.

R2-D2: Yıldız Savaşları'nda fıçı şeklinde kurgusal bir robottur.STAR WARS BÖLÜM 1 - GİZLİ TEHLİKE (19 MAYIS 1999)

Barışçıl bir gezegen olan Naboo Ticaret Federasyonu tarafından Cumhuriyet tarafından alınan vergileri protesto bahanesiyle kuşatılmıştır. Durumu düzeltmesi için Cumhuriyet oraya iki Jedi yollar. Obi-Wan Kenobi ve Qui-gon Jnn.

Gittiklerinde Ticaret Federasyonunun kötü amaçlarını anlamaları sonucunda bir kaçış başlar. Bu kaçış esnasında Naboo’nun kraliçesi Amidala’yı da koruma görevini üstlenirler. Kraliçenin özel isteği üzerine nedimelerinden Padme ‘de onlara eşlik eder. Qui-gon R2-D2’yu ve Jar Jar Binks karakterlerini de yardım için yanına alır. Ancak kaçmak için gerekli geminin tamiri için gereken parçaları bulmaya çalışırken köle bir çocuk olan Anakin Skywalker ile yolları kesişir. Anakin çok özel bir çocuktur ve sevgili C3-PO’yu hurdalardan kendi yapmıştır ki şu ana kadar bahsettim karakterlerin hemen hemen hepsi tüm serilerde bizimle olacaklar. Filmin önemli detaylarından biri Obi-Wan’ın Anankin’de Jedi reflekslerini fark etmesi. Skywalker’da ki “Güc” ün büyüklüğü şaşırtıcıdır. Obi-Wan, Skywalker’ı Jedi yapmak ister ancak Usta Yoda onda öfke görür ve öfkenin de karanlığa götüreceğini söyler. Ancak savaş devam etmektedir. Kötü Sithlerle ve özellikle de Darth Maul ile oldukça çetin bir mücadele yaşanacaktır.Seri içinde aşk, felsefe, aksiyon, politika, yaratıklar, gezegenler, ışın kılıçları, uzay gemileri, prensesler, robotlar ve daha bir çok şeyi barındırıyor. Sonradan çizgi roman, animasyon, konsol oyunları ve daha nice alanlarda da markalaşmayı başardı. Günümüzde kaleminden, defterine, çantasından iç çamaşırına bir franchise hanedanlığına sahiptir diyebiliriz.STAR WARS: BÖLÜM II – KLONLARIN SALDIRISI


Son filme sayılı günler kalmışken hız kesmeden yeni başlayanlar için Star Wars filmlerini özetlemeye çalışmaya devam edelim. Çekim sırası olarak beşinci, kronolojik olarak serinin ikinci filmi olan 2002 yapımı “Klonların Saldırısı”.

Usta Qui-Gon Jinn öleli 10 yıl olmuştur ve Cumhuriyet senatosu Palpatine ( ilk filmde bahsettiğim kötü Sith’lerden olur kendisi ayrıca bir önceki yazıda bahsettiğimiz Naboo gezegeninin Galaktik Senatörüydü) hakimiyetindedir. Geçen on sene sonunda galakside bir sivil savaş baş göstermeye başlamıştır. Haliyle bir galaksiden bahsedince Cumhuriyet galaksilerin birliğinden oluşmaktadır, ancak bu durumda bazı gezegenler cumhuriyetten ayrılmak istemektedir. Ayrılmak isteyenler ( biz onlara Ayrılıkçılar diyoruz) Kont Dooku tarafından yönlendirilmektedirler. Bu arada geçen yazıdan hatırlayacağınız üzere Anakin, bu filmde politik bir öneme sahip Padme Amidala ‘yı korumayı kendine görev edinmiştir ve ayrıca kendisine bir hayli aşıktır (bu arada belirteyim, Jedi’ ların aşık olması ya da birine bağlanması yasaktır). Padme’ ye gerçekleştirilen suikast denemeleri sonucu sorumluları yakalamaya çalışırken bazı ip uçları bulunur. Usta Yoda’ ya danışılır ( Bu arada lafı geçmişken Kont Dooku’ nun Usta Yoda’nın eski öğrencisi olduğunu da eklemeden geçmeyelim) . İmkansız bir görev başlar. Obi-Wan Kenobi genç çırağı Anakin Skywalker ile ayrılıkçıların bir droid ordusu kurduğunu öğrenir ve Palpatine ile bu kriz geçene kadar kullanmak üzere bir klon ordusu kurmaya karar verir.Üzgünüm ama buralarda artık durmam gerekiyor. Star Wars filmleri oldukça sürprizli ve entrikalı filmlerdir diyebilirim. Bu sebepten yazdığım her cümle başka bir soru işaretine yol açacaktır. İkinci film için burada durmak en iyisi olacak. Üçüncü filmde görüşmek üzere!STAR WARS: BÖLÜM III-SITH’İN İNTİKAMI


Artık yavaş yavaş alışmaya başladığınızı düşünüyorum. Sabredin az kaldı, bir bu kadarcık daha var hepsi o. Yeni başlayanlar için Star Wars maratonunun önemli bir bölümündeyiz diyebiliriz. Çekim olarak altıncı ve son film olsa da kronolojik olarak 3. filmdir. En iyi 100 Bilim Kurgu filmi listesine de girmiş olduğunu sanki filmi kendim çekmişçesine bir gururla söyleyebilirim. Gelelim filmimize...

Şimdi bu bölümde önceki ve sonraki filmler adına spoiler vermemem söz konusu olamayacak biliyorum. Herkesten özür diliyorum peşin peşin. Klon Savaşlarının sonuna yaklaşılmıştır. Kötü Droid ordusunun Şansölye Palpatine’i kaçırmasıyla başlayan filmimiz Obi-Wan ve artık bir Jedi Şövalyesi olan Anakin’in kurtarma görevine gitmesiyle devam eder. Başarıyla sonuçlanan bu görevden döndüklerinde anlarız ki (spoiler için üzgünüm) Anakin ve Padme evlenmiştir ve bundan kimsenin haberi olmamasını bırakın Padme bir de hamiledir. Bütün bu olanların Jedi yeminine ne derece aykırı olduğunu artık yeni başlayanlar bile anlamıştır. Padme (Yani gerçekten böyle filmi izlemenin bir tadı çıkmayacak ama neyse) maalesef doğumda ölür. Bu durumun Anakin gibi zaten isyankar bir gence ne derece zor geleceğini tahmin edersiniz. Bir de kimse bilmiyordu zaten. Anakin Usta Yoda ile sorunlarını isim vermeden çözüp bilgelik arar kendisinden. Ancak aşırı üzüntünün öfkeye, öfkenin karanlık tarafa götüreceğine dair olan nasiyatları Anakin’i pek etkilemez. Anakin’in artık kafa karışmıştır. Herşeyi tayin eden konseyin onu Jedi konseyine özel temsilci seçmesi mevzusuyla duyguları iyice karışır. Konseye kabul edilse bile Jedi Master seviyesine getirilmeyeceğini öğrenen Anakin bunu hakaret olarak değerlendirir. Anlayacağınız Anakin üst üste yıkıma uğramaktadır. Obi-Wan her ne kadar sabretmesini öğütlesede yeterli olmaz. Şimdi burada Palpatine, “Güç” ün karanlık tarafını da tanımasını söyler. Şimdi burada beni bağlasalar devam edemem. En azından 4. Bölüme kadar şimdilik bu kadar olsun. Sadece şunu söyleyebilirim, artık ikonik karakterimizle tanışmanın vakti geldi!Şimdilik size sadece üç filmi özetledim. Düşündüm ki bir anda hepsini anlatırsam kafalar karışabilir. Ben de bu arada sizin için diğer üç filmi hazırlaya durayım. Size tavsiyem ne yapın edin siz yine de oturun, sabredin ve filmleri izleyin. Çünkü bana göre ölmeden önce izlenmesi gerekenlerin ilk beşinde yer alır. Böylece kolay kolay bitmeyecek ve giderek daha da büyümeye devam edecek bir dünyanın parçası olma fırsatını, işler daha da karışmadan yakalamış olursunuz.

Ancak sizlere yine de filmleri izlemenize gerek kalmayacak kadar çok bilgiyi vermemeye kararlıyım ki merak edin ve izleyin. “Güç Sizinle Olsun!”
STAR WARS THE FORCE AWAKENS'IN DUYURULDUĞU GÜNDEN BUGÜNE YAYINLANMIŞ TÜM VİDEOLARI

Zeynep Elman

Yorumlar
 • bu fimde anakinin jedi olacak çocukları katlettiği sahnede anakini gören çocuklar kendilerini bir an güvende hissettiler gard larını düşürdüler ama karanlık tarafa geçen anakin onları katletti seyredenler bilir

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Son Haberler

 • Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde

  Emin Alper'in Kız Kardeşler filmi 69. Berlin Film Festivali'nde yarışma bölümünde gösterilecek.

 • 14 Aralık vizyondaki filmler 14 Aralık vizyondaki filmler

  Bu hafta sinema salonlarında 2’si yerli 6 yeni film vizyondaki yerini aldı. 2018 Cannes Film Festivali'nde, Belirli Bir Bakış bölümünde "En İyi Yönetmen" ödülüne layık görülen Sergey Loznitsa'nın "Donbass", Oscarlı yönetmen Alfonso Cuaron'un Venedik'te Altın Aslan ödülüne layık görülen filmi "Roma" ve Örümcek-Adam: Örümcek Evreninde haftanın öne çıkan yapımları.

 • Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu Jennifer Lopez sevişme sahneleri hakkında konuştu

  Latin yıldız Jennifer Lopez, son filmi Second Act’te yer alan sevişme sahneleriyle ilgili konuştu: “Bunu uzun zamandır yapıyorum.”

 • Bird Box’tan ikinci fragman geldi Bird Box’tan ikinci fragman geldi

  Oscar ödüllü Sandra Bullock’un başrolünü üstlendiği, Netflix yapımı Bird Box’tan ikinci fragman geldi.

Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir