11 Mart 2010 12:45

Yeni Film Dergisi 19. Sayı Çıktı!

Bu sayı kaybettiğimiz; Zeki Ökten'e, Ahmet Uluçay'a, Eric Rohmer'e, Ünsal Oskay ve Daniel Bensaid'e adanmış...

Bu sayıda 12 Eylül sonrası farklı kuşakları kesen değersizleşmenin 2000'li yıllara, toplumsal ve kültürel olarak vardığı noktaya dair bir film olan Bornova Bornova ve yönetmeni İnan Temelkuran ile yaptığımız söyleşi yer alıyor.Roman ve film haliyle ele aldığı konu itibarıyla bir dönemi ve bu dönemin kadınını da anlatan Kıskanmak filmi üzerine yazılan yazılar hem etraflı bir incelemeyi hem de Kıskanmak filminin Zeki Demirkubuz sinemasındaki yerini, meselesini ele alıyor.2009'dan 2010'a geçerken etkisi dinmeden devam eden, izlediğimizde, açılan Pandora kutusunun Ursula Le Guin'in kitaplarındaki dünyayı hatırlatmasıyla başlayan işkillenmemiz bu sayıda "Amerikahramanlık" üreten film olarak Avatar yazısıyla devam ediyor. Yılmaz Erdoğan'ın Neşeli Hayat'ı da benzer biçimde iki farklı yazıyla ele alınırken; filmin yanı sıra popüler bir figür olarak, televizyonda, tiyatroda, sinemada Yılmaz Erdoğan'a da yer veriliyordu. Yılmaz Erdoğan dışında bir başka popüler figür olan ve biraz da son dönem sinemada "mizah"ın geldiği noktayla büyük anlayış üretildiğini gördüğümüz Cem Yılmaz'ın Yahşi Batısı da ele alınan filmler arasında. Bir başka komedi filmi ya da popüler figür de Alamanya'dan gelen Soul Kitchen ve Fatih Akın oldu. Ethem Özgüven belgesel sinema üzerine yazmaya devam ederken, ilk filmlerin unutulmaz kurgucusu Thomas Balkenhol film kurgusunun ütopyası üzerine yazıyor. Belgesel bölümde Emel Çelebi de IDFA izlenimlerini paylaşıyor.Theo Angelopoulos'la Üçlemenin ikinci filmi Zamanın Tozu ve aklını meşgul etmeye başladığını söylediği yeni filmi üzerine bir söyleşi var. Bu sayı sessizce sinema yapan, uzun ya da kısa yaşamını sinemaya adayan ve sinemayı seven, değerlendiren kaybettiğimiz; Zeki Ökten'e, Ahmet Uluçay'a, Eric Rohmer'e, Ünsal Oskay ve Daniel Bensaid'e adanmış.
Yorumlar
  Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. Yazılanlardan Mynet.com sorumlu tutulamaz.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Son Haberler

  • Güzel yıldız sahilde şov yaptı Güzel yıldız sahilde şov yaptı

   Ünlü aktör Jason Statham’ın sevgilisi Rosie Huntington-Whiteley, sahili podyuma çevirdi.

  • Ünlü yönetmen hastaneye kaldırıldı Ünlü yönetmen hastaneye kaldırıldı

   Balıkesir’in Bandırma ilçesinde evinde fenalaşıp düşen yönetmen Tunç Başaran (78), hastaneye kaldırıldı. Başaran'ın böbreklerindeki rahatsızlık nedeniyle dengesizlik yaşayarak düştüğü bildirildi.

  • Müslüm Ayla’yı geçebilecek mi? Müslüm Ayla’yı geçebilecek mi?

   Timuçin Esen’in başrolünü üstlendiği Müslüm filmi, vizyondaki üçüncü hafta sonunda 600 bin seyircinin üzerine çıkmayı başardı. Müslüm’ün gişede Ayla filmini geçmesi bekleniyor.

  • Parti yeni başlıyor Parti yeni başlıyor

   Karen Gillan hem başrolünde hem de yönetmen koltuğunda yer aldığı The Party's Just Beginning filmi hakkında konuştu.

  Artık sinema biletinizi cep telefonunuzdan satın alabileceğinizi biliyor musunuz?

  Mynet Sinema, vizyondaki filmler hakkında detaylı bilgi edinebileceğiz, filmlerin seans ve gösterimde olduğu salon bilgilerini kolayca öğrenebileceğiniz, güncel haberleri takip edebileceğiz, kullanıcıların içerik paylaşabildiği kapsamlı bir sinema sitesidir. Kullanıcılar siteye; film, oyuncu, yönetmen, teknik ekip(yapımcı, müzik, vs..) gibi alanlarda bilgi ekleyebilir, filmler için fotoğraflar ve fragmanlar yükleyebilir, kişisel listelerini oluşturabilir.

  İletişim Kurumsal Yardım Üyelik Yasal Uyarı

  Copyright © MYNET A.Ş. Telif Hakları MYNET A.Ş.'ye Aittir